Իրանի տնտեսության զգալի վնասներ է կրել ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների պատճառով
Իրանի տնտեսությանը հարյուր միլիարդավոր դոլարների վնաս է հասցվել ԱՄՆ-ի կողմից Թեհրանի նկատմամբ գործող պատժամիջոցների հետևանքով, հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը:
«Մեր (Իրանի) տնտեսությունն անցած երկու տարում զգալի վնասներ է կրել (ԱՄՆ-ի սահմանած սահմանափակումների պատճառով)», - մեջբերում է անում նախարարի խոսքից «Al Arabiya» հեռուստաալիքը:
Զարիֆն ավելացրել է, որ այս համատեքստում «կարելի է ասել հարյուր միլիարդավոր կորուստների մասին»:
Միաժամանակ նա վստահեցրել է, որ Թեհրանը «շահագրգռված չէ Միացյալ Նահագների հետ բանակցությունների հարցում»:
Իրանի արտաքին գործերի նախարարը Նյու Դելի է ժամանել «Ռայսինի երկխոսություն» միջազգային խորհրդաժողովին մասնակցելու համար:

В Иране заявили о значительных убытках для экономики страны из-за санкций США
Ущерб в сотни миллиардов долларов нанесен иранской экономике в результате действующих в отношении Тегерана санкций со стороны США. Об этом заявил в среду в Нью-Дели министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
"Наша [иранская] экономика в минувшие два года понесла значительные убытки [из-за введенных США ограничений]", - цитирует министра телеканал Al Arabiya. Зариф добавил, что в этом контексте "можно говорить о потерях в сотни миллиардов долларов".
Он вместе с тем подтвердил, что Тегеран "не заинтересован в переговорах с Соединенными Штатами".
Министр иностранных дел Ирана прибыл в Нью-Дели для участия в международной конференции "Диалог Райсина".