NYT-ը հրապարակել է Իրանում ուկրաինական Boeing-ին երկու հրթիռների հնարավոր բախման տեսանյութը
The New York Times թերթը հրապարակել է տեսանյութ, որում ներկայացված է, թե ինչպես է երկու հրթիռ բախվում Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիների Boeing 737-800-ին, պնդում է աղբյուրը:
Կադրերում երևում է, թե ինչպես է, ենթադրաբար, առաջին հրթիռն արձակել դեպի օդանավ, իսկ կես րոպե անց` երկրորդը, որից հետո ինքնաթիռը մոտ մեկ րոպե օդում է եղել, այնուհետև բռնկվել է և ընկնել:
Ըստ NYT- ի ՝ տեսանյութը YouTube-ում տեղադրվել է իրանցի օգտատիրոջ կողմից լույս հունվարի 14, տեսանկարահանում իրականացվել է Թեհրանի արվարձանում գտնվող շենքի տանիքից տեսախցիկի կողմից:
Ավելի ուշ իրանական Fars գործակալությունը հաղորդել է, որ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (IRGC) մարտիկները ձերբակալել են տեսանյութի հեղինակին: Իշխանությունները խոստացել են անցկացնել հետաքննություն, և արդյունքները ներկայացնել հանրությանը:

NYT показала видео возможного попадания двух ракет в украинский Boeing
Газета The New York Times опубликовала видео, как утверждается, с моментом попадания двух ракет в Boeing 737-800 "Международных авиалиний Украины".
На кадрах видно, как, предположительно, по самолету сначала запустили одну ракету, а спустя полминуты - вторую, после этого воздушное судно находилось в воздухе еще около минуты, затем загорелось и стало падать.
Как уточняет NYT, ролик разместил на YouTube в ночь на 14 января пользователь из Ирана, видеокадры были сняты камерой с крыши здания в пригороде Тегерана.
Позже иранское агентство Fars сообщило, что бойцы Корпуса стражей исламской революции (КСИР) задержал автора видеозаписи. Власти пообещали провести расследование, а результаты представить общественности.