30 տոկոսանոց մարդ եմ հիմա, հրաժարվել ենք դեղորայքից ու մահվան ենք գնում. ահազանգ Դատապարտյալների հիվանդանոցից
16/01/2020 13:18
«Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում հացադուլ հայտարարած երկու կալանավորված անձ և մեկ դատապարտյալ հրաժարվել են բուժօգնությունից, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց դատապարտյալ Գեղամ Մելքոնյանը:
«Ես լիովին մեղքս ընդունել եմ՝ 177-րդ հոդվածի 3-րդ կետի 1-ին մասով եմ այստեղ (գողություն, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ խմբ.): Դատապարտվել եմ 5 տարի 4 ամսով: Դատախազը պահանջեց 5 տարի 4 ամիս՝ հաշվի չառնելով ոչ մի բժշկական թուղթ, որ ես 17 տարվա հիվանդ եմ, ունեմ քրոնիկ հիվանդություններ, մոտս հետտրավմատիկ վիճակ է: Երկու օր է հայտարարել եմ հացադուլ և ջրադուլ: Իմ բողոքն այն է, որ պատժաչափը շատ է, կարող էր ավելի քիչ լինել, մանավանդ, որ տուժող կողմը բողոք չունի, պահանջ չունի: Դատախազն ասում ա՝ «դու հիվանդ չես, եթե կարողանում ես հանցանք կատարել»», - պատմեց դատապարտյալը:
Մելքոնյանը նշեց, որ 9 ամսվա ընթացքում 16 անգամ տեղափոխվել է Էրեբունի և Սբ.Գիրգոր Լուսավորիչ ԲԿ-ներ, մեկ անգամ էլ սրտի կանգով տեղափոխվել է սրտաբանական ինստիտուտ:
Նրա մոտ ախտորոշվել է միգրեն, էպիլեպսիա, վարիկոզ: «Անոթներս լայնացած են, տրոմբային վիճակ է, ճնշումս էլ օրեկան մինչև 200-230 է բարձրանում: Ես չեմ ասում՝ ինձ թող ազատ արձակեն, թող պատժաչափը իջեցնեն, գոնե մեկ տարի պիտի իջեցնեն, որովհետև հիվանդությունները շատ են ու ծայրահեղ ծանր», - ասաց նա:
Քրեակատարողական հիմնարկում հացադուլ իրականացնող կալանավոր Վանիկ Գալստյանն էլ Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ իր պահանջը ևս նույնն է՝ իր առողջական վիճակն ազատազրկման հետ անհամատեղելի է:
«Սրտի մեծ վիրահատություն եմ տարել: Ինձ պահում են կալանքի տակ, որը չի թույլատվում: Ամեն օր ասում են՝ «էսօր էգուց, հիվանդանոցում կստուգենք կասենք՝ բաց թողնենք, թե ոչ»: Մի տարի 8 ամիս նստած եմ, 7 ամիս վիրահատված եմ: Սրտի հիվանդություններ եմ ունեցել, բայց ոչ մի անգամ դատարանում հիվանդություններս չեն հնչեցվել: Դրանից հետո եկել եմ դատապարտյալների հիվանդանոցում 8 ամիս մենակ նիտրոգլիցերինով են պահել, որ ճնշումս իջեցնեն, վերջին վայրկյանին տարել են վիրահատության: 30 տոկոսանոց մարդ եմ հիմա, 30 տոկոսանոց մարդուն կալանք հասնո՞ւմ է, թե՞ ոչ: Հրաժարվել ենք դեղորայքից ու մահվան ենք գնում: Երեկ պետով-բանով եկել էին ասում էին՝ «Վանիկ ջան, դու չես դիմանա, դուրս եկեք հացադուլից», բայց դուրս չեմ գալու», - պատմեց Գալստյանը:
Նրանք նշեցին, որ այս պահին երրորդ հացադուլ իրականացնողը՝ կալանավոր Կարեն Հովհաննիսյանն է, որը աջակողմյան ինսուլտ է տարել:
Գրիգորյանը նշեց, որ իրենք ցանկանում են իրենց խնդիրների վրա հրավիրել դատախազի, արդարադատության նախարարի, ԱԺ պատգամավորների ու կառավարության ներկայացուցիչների ուշադրությունը՝ խնդրելով վերջիններիս հանդիպել իրենց հետ:
Ավելի վաղ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկից տեղեկացրել էին Aysor.am-ին, որ հացադուլ հայտարարած անձանց վիճակը նորմալ է:

Our health condition is incompatible with imprisonment: three arrestees declare hunger strike, request meeting with prosecutor, justice minister
Two arrestees and one convict have refused to pass medical treatment at the Hospital of Convicts, convict Gegham Melkonyan told Aysor.am.
“I have fully admitted my guilt (robbery). I am sentenced to five years and four months. The prosecutor demanded 5 years and four months without taking into consideration any medical document proving that I am ill for already 17 years, I have chronic diseases, I am in post-traumatic condition,” the convict said, adding that he declared hunger strike and refuses to drink water either.
“I claim that my punishment is very long, it could have been less, especially when the other side has no complains and demands from me. The prosecutor says – you are not ill if you manage to commit a crime,” the convict said.
Melkonyan stressed that during the 9 months of imprisonment he was 16 times transported to Erebuni and St Gregory the Illuminator medical centers. Once he was transported to Cardiology Institute with heart failure.
“I do not say release me, I say reduce the punishment term for at least a year as my diseases are extremely grave,” he said.
Arrestee Vanik Galstyan told Aysor.am that his demand is the same. His health condition is incompatible with the arrest.
“I have undergone heart surgery. Now I am kept in custody which is not allowed. Every day they say today or tomorrow we will examine you and say whether to release you or not. I am in custody for already 8 months. I underwent surgery 7 months ago. I have heart diseases but it has never been voiced at court. I have been kept in Hospital of Convicts for eight months. I have been kept on nitroglycerin. They took me to surgery at the very last second. Now I am just a 30% person. Can a 30% person be kept in jail? We have refused to take medicine and are going to die. Yesterday the head of the jail came and said – Vanik, you will not handle it, stop the hunger strike – but I will not,” Galstyan said.
They said the third person who declared a hunger strike is Karen Hovhannisyan who suffered a stroke.
“He is kept here illegally, without any facts. There are people in freedom who say we did it and have proofs but no one listens to them,” Gegham Melkonyan said.
He said that he and Vanik Galstyan admit their guilt but being kept in jail is incompatible with their health while Karen Hovhannisyan demands to be set free as he does not admit the charges against him.
Grigoryan said they want to draw the attention of the prosecutor, justice minister, NA deputies and government representatives to their issue and request meeting with them.