Դատարանը մերժել է Հրայր Թովմասյանի տանն ու աշխատասենյակում խուզարկություն անելու միջնորդությունը. «հնազանդ» դատավոր են փնտրում. «Հրապարակ»
16/01/2020 09:30
«Հրապարակ»-ի տեղեկություններով, օրերս ՀՔԾ քննիչ Ասատրյանը միջնորդություն է ներկայացրել առաջին ատյանի դատարան՝ Հրայր Թովմասյանի բնակարանի, աշխատասենյակի և հայրական տան խուզարկությունը թույլատրելու վերաբերյալ։
Սակայն դատավորը, ում անունն այս պահին չենք հրապարակում, մերժել է միջնորդությունը՝ պատճառաբանելով, որ, հաշվի առնելով Հրայր Թովմասյանին առաջադրված մեղադրանքի բնույթն ու էությունը, անհնար է, որ վերջինիս բնակարանում, աշխատասենյակում կամ հայրական տանը գտնվի ենթադրյալ հանցագործության վերաբերյալ որևէ ապացույց։ Այդ դատական ակտի դեմ վերաքննիչ բողոք է բերել դատախազ Արթուր Դավթյանը, սակայն վերաքննիչը նույնպես մերժել է բողոքը՝ տեղի չտալով Բարձրագույն դատական խորհրդի ճնշումներին։
«Այս մերժումներից հետո ԲԴԽ որոշ անդամներ ու Երևանի դատարանի նախագահը ժողով են արել և որոշել Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ միջնորդությունները և բողոքները գործերի բաշխման համակարգչային համակարգ մուտքագրել այնպես, որ դրանք մակագրվեն առաջին ատյանի դատարանի առավել վստահելի և հոգեբանորեն «կայուն» 6 դատավորներից մեկին՝ Հաց բերողին կալանքի տակ պահած Արթուր Մկրտչյանին, ԱԱԾ կոռուպցիայի դեպարտամենտի պետ Միքայել Հարությունյանի մանկության ընկեր Մեսրոպ Մակյանին, Երևանի քննչական վարչության պետի եղբայր Կարեն Ֆարխոյանին, Գևորգ Կոստանյանի կալանքը բավարարած Մարինե Մելքոնյանին, ինչպես նաև Կենտրոն դատարանի հանրահայտ զույգին՝ Մնացական Մարտիրոսյան և Գագիկ Պողոսյան: Այսինքն, այն դատավորներին, որոնք վերջին 20 տարում իշխանությանը հակառակ ակտեր չեն կայացրել», - գրել է թերթը:

«Грапарак»: Суд отклонил ходатайство о проведении обыска в квартире и кабинете Грайра Товмасяна – ищут «надежного» судью
16/01/2020 11:03
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что на днях следователь Специальной следственной службы представил ходатайство в суд первой инстанции для проведения обыска в отцовском доме и кабинете Грайра Товмасяна.
Однако судья по делу, чье имя пока не оглашается, отклонил ходатайство, обусловив тем, что учитывая характер и суть предъявленного Грайру Товмасяну обвинения, в его квартире, кабинете или отцовском доме невозможно найти какое-либо доказательство о предполагаемом преступлении. Генпрокурор Артур Давтян обжаловал этот судебный акт, однако Апелляционный суд, несмотря на давление со стороны Высшего судебного совета, также отклонил ходатайство.
«После этих отказов некоторые члены Высшего судебного совета и председатель суда общей юрисдикции Еревана созвали совещание и решили, что связанные с Грайром Товмасяном ходатайства и жалобы должны внедряться в систему распределения дел таким образом, чтобы их рассматривал один из наиболее надежных и "стойких" в психологическом плане шести судей: Артур Мкртчян, который держал под арестом "Приносящего хлеб", друг детства начальника департамента экономической безопасности и противодействия  коррупции СНБ Микаела Арутюняна – Месроп Макян, брат начальника Следственного управления Еревана – Карен Фархоян, Марине Мелконян – удовлетворившая ходатайство об аресте Геворка Костаняна, а также известная пара суда общей юрисдикции административного района Кентрон – Мнацакан Мартиросян и Гагик Погосян.
То есть, тех судей, которые за последние 20 лет не принимали решения против воли властей», - пишет газета.