Լեհաստանն ԱՄՆ-ից F-35 կործանիչների գնման մասին համաձայնագիրը ստորագրելու է հունվարին
Լեհաստանը մինչև հունվար վերջ կստորագրի ԱՄՆ-ից F-35 կործանիչներ ձեռք բերելու մասին համաձայնագիրը, հայտարարել է Լեհաստանի պաշտպանության նախարար Մարիուշ Բլաշակը՝ Լեհաստանի ռադիոյի եթերում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը և Կոնգրեսը հավանություն են տվել Լեհաստանին 32 ամենավերջին F-35 ռազմական ինքնաթիռների վաճառքին՝ 6,5 միլիարդ դոլար արժեքով: Վերջերս Լեհաստանի ազգային պաշտպանության նախարարը հայտարարել է, որ երկու երկրներն ավարտելու են բանակցությունները F-35- ի գնման վերաբերյալ՝ մինչև 2020 թվականի հունվարի վերջ:
«Մենք փաստացի արդեն ավարտել ենք բանակցությունները, կան միայն աննշան ընթացակարգային հարցեր: Համոզված եմ, որ հունվարին, այս ամսվա ընթացքում մենք կստորագրենք համաձայնագիր Միացյալ Նահանգների հետ` 32 հատ F-35 ինքնաթիռ գնելու մասին», - ասել է Բլաշակը:

Польша подпишет договор о покупке у США истребителей F-35 в январе
Польша подпишет договор о покупке у США истребителей F-35 до конца января, заявил министр обороны Польши Мариуш Блащак в эфире Польского радио.
Ранее госдепартамент и конгресс США одобрили продажу Польше 32 новейших военных самолетов F-35 на сумму 6,5 миллиарда долларов. Министр национальной обороны Польши недавно заявил, что две страны завершат переговоры о покупке F-35 в январе 2020 года.
"Мы уже в принципе завершили переговоры, остались только незначительные процедурные вопросы. Я убежден, что в январе, еще в этом месяце мы подпишем соглашение с Соединенными Штатами о покупке 32 самолетов F-35", - сказал Блащак, назвав эти истребители "самыми современными самолетами в мире".