ԵԱՏՄ երկրներից ֆուտբոլիստները 2020 թվականի հուլիսի 1-ից Ռուսաստանի առաջնությունում չեն համարվի լեգեոներներ
16/01/2020 17:50
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրների խաղացողները 2020 թվականի հուլիսի 1-ից Ռուսաստանի ֆուտբոլի առաջնությունում չեն համարվի լեգեոներներ: Ռուսաստանի Սպորտի նախարարության համապատասխան հրամանը հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պորտալում:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի մրցաշարերում չեղարկվել էր բելառուս մարզիկների համար լեգեոներների կարգավիճակը:
Այժմ Ռուսաստանի առաջնության բարձրագույն դիվիզիոնում սահմանվում է «6 + 5» ձևաչափի սահմանափակումը, որում միևնույն ժամանակ կարող է մասնակցել ոչ ավելի, քան վեց արտասահմանցի ֆուտբոլիստ, իսկ հայտում ընդգրկված լեգեոներների քանակը սահմանափակ չէ: Հաջորդ մրցաշրջանից սկսած՝ ուժի մեջ կմտնի «8 + 17» ձևաչափի սահմանաչափը, ըստ որի` ոչ ավելի, քան ութ արտասահմանցի խաղացող  կարող է հայտարարագրվել մրցաշրջանի համար:
Բացի այդ, ԵԱՏՄ երկրներից խաղացողները չեն համարվի բասկետբոլի, վոլեյբոլի, ռեգբիի և դաշտային հոկեյի ազգային մրցումների լեգեոներներ:

Футболисты из стран ЕАЭС не будут считаться легионерами в чемпионате России с 1 июля 2020 года
Игроки из стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) не будут считаться легионерами в чемпионате России по футболу с 1 июля 2020 года. Соответствующий приказ министерства спорта России опубликован на портале правовой информации.
Ранее в российских турнирах был отменен статус легионеров для белорусских спортсменов.
Сейчас в высшем дивизионе чемпионата России действует лимит в формате «6+5», при котором одновременно участие в игре могут принимать не более шести зарубежных футболистов в составе одной команды, а количество легионеров в заявке не ограничено. Со следующего сезона в силу вступит лимит в формате «8+17», согласно которому в заявку на сезон можно будет вносить не более восьми иностранных игроков.
Кроме того, игроки из стран ЕАЭС не будут считаться легионерами в национальных соревнованиях по баскетболу, волейболу, регби и хоккею на траве.