Գեորգի Կուտոյանը հրազենային վնասվածք ունի քունքի շրջանում. Արթուր Մելիքյան (Տեսանյութ)
Հետագայում համալիր փորձաքննություններով պարզ կլինի՝ ինչ է տեղի ունեցել, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՔԿ Հատուկ կարևոր գործերով քննության գլխավոր վարչության պետ Արթուր Մելիքյանն՝ անդրադառնալով ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահվան հանգամանքին։
«Մի շարք զննություններ են արվել։ Տեսանկարահանող սարքերի տեսաձայնագրություններն արդեն առգրավման փուլում են։ Գեորգի Կուտոյանը հրազենային վնասվածք ունի քունքի շրջանում։ Վաղն արդեն փորձագետներն ավելի ստույգ կպարզենք մարմնական վնասվածքների քանակը, ծագումը, բնույթը», - ասաց նա։
Արթուր Մելիքյանը միաժամանակ տեղեկացրեց, որ բոլոր տվյալները ենթակա են ստուգման, ցուցմունքներ չի կարող հրապարակել։
Հարցին՝ դիակի կողքին կոնյակի շիշ հայտնաբերվե՞լ է, ինչպես գրված է մամուլում, ՔԿ պաշտոնյան պատասխանեց, որ փորձաքննությամբ կպարզեն՝ արյան մեջ սպիրտի պարունակություն կա՞, թե՞ ոչ։
«Հայտնաբերվել են 3-4 տասնայկից ավելի պարկուճներ, գնդակներ։ Դեռ չունենք որևէ տվյալ, որ որևէ մեկը կրակոցի ձայն լսած լինի։ Քունքի շրջանում մեկ կրակոց ֆիքսվել է, դիմածնոտային շրջանում վնասվածք չի եղել։ Այս պահին բազմաթիվ գործողություններ են արվում», - ասաց Արթուր Մելիքյանը՝ նշելով, որ այս պահի դրությամբ հարցաքննվածների թվում պաշտոնյաներ չկան։
Հարցին՝ հարևանները կրակոցների ձայն չե՞ն լսել, նա նշեց, որ գուցե վաղն այլ հարևանների հարցաքննությամբ այլ նորություն բացահայտվի։
Նա միաժամանակ հավաստիացրեց, որ որևէ բացահայտում ունենալու դեպքում անմիջապես կհայտնեն այդ մասին։
Լրագրողները նրանից հետաքրքրվեցին ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի՝ դեպքի վայր այցելելու մասին, ինչին Մելիքյանը պատասխանեց, թեև ՍԴ նախագահն իրեն խնդրել է բարձրանալ դեպքի վայր, ինքը Թովմասյանին թույլ չի տվել։

Georgi Kutoyan was wounded in the temple
The complex examination will reveal what happened, Head of the General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the Investigative Committee of Armenia Artur Melikyan told reporters today, referring to the death circumstances of former director of the National Security Service.
“A number of examinations were carried out. The footage from cameras has been seized. Georgi Kutoyan received wound to his temple. Tomorrow the experts will give more specified answer about body injuries,” he said.
Melikyan also said that the testimonies cannot be unveiled. As to the existence of empty bottle of brandy near Kutoyan, Melikyan said the experts will reveal whether there was alcohol in his blood or not.
“We do not have information whether anyone heard gun shots. One wound to temple has been registered. No wound has been fixed in jaw. Currently a lot of actions are taking place,” Melikyan said.
He said tomorrow neighbors will be interrogated and new circumstances may be revealed. At the same time he convinced that in case of any revelation they will immediately inform about it.
Melikyan also said that the CC chairman who arrived on the scene asked to allow him enter the site, but the request was rejected.