«Արմաթ» լաբորատորիաների ֆինանսավորումը վտանգելը ծանր հետևանքներ է ունենալու ՏՏ ոլորտի ապագայի համար. Արթուր Վանեցյան
17/01/2020 11:52
ԱԱԾ նախկին տնօրեն, գեներալ-մայոր Արթուր Վանեցյանը թվիթերյան իր էջում անդրադարձել է «Արմաթ» լաբորատորիաների ֆինանսավորման շուրջ ստեղծված խնդրին։
««Արմաթ» լաբորատորիաների ֆինանսավորումը վտանգելը ծանր հետևանքներ է ունենալու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ապագայի համար: Չի հնչել ծրագիրը դադարեցնելու վերաբերյալ որևէ ողջամիտ բացատրություն: Այս լաբորատորիաները նաև լուրջ բազա են մեր ռազմարդյունաբերության զարգացման համար», - գրել է Արթուր Վանեցյանը։
Հիշեցնենք՝ ԿԳՄՍ-ի ու Հայաստանի «Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության» (UATE) միջև խնդիր է առաջացել՝ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների թեմայով:
ԱՏՁՄ-ի գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը հայտարարել է, որ ԿԳՄՍ–ն դադարեցրել է «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ֆինանսավորումը:

Прекращение финансирования лабораторий «Армат» приведет к тяжелым последствиям для будущего сферы IT – Артур Ванецян
17/01/2020 13:26
Бывший директор Службы национальной безопасности (СНБ) Армении, генерал-майор Артур Ванецян обратился в своем микроблоге в Twitter к возникшей вокруг финансирования инженерных лабораторий «Армат» проблеме.
«Прекращение финансирования лабораторий «Армат» – приведет к тяжелым последствиям для будущего сферы информационных технологий. Не прозвучало какого-либо разумного объяснения о прекращении программы. Эти лаборатории являются также серьезной базой для развития нашей военной промышленности», - написал Артур Ванецян.
Напомним, между министерством образования, науки, культуры и спорта и Союзом передовых технологий Армении (UATE) возник конфликт в связи прекращением финансирования программы внедрения лабораторий «Армат».
Председатель Союза передовых технологий Армении Карен Варданян заявил, что министерство образования, науки, культуры и спорта Армении пытается сорвать проект школьного инженерного образования «Армат».