«Արմաթ» լաբորատորիաների ֆինանսավորումը վտանգելը ծանր հետևանքներ է ունենալու ՏՏ ոլորտի ապագայի համար. Արթուր Վանեցյան
17/01/2020 11:52
ԱԱԾ նախկին տնօրեն, գեներալ-մայոր Արթուր Վանեցյանը թվիթերյան իր էջում անդրադարձել է «Արմաթ» լաբորատորիաների ֆինանսավորման շուրջ ստեղծված խնդրին։
««Արմաթ» լաբորատորիաների ֆինանսավորումը վտանգելը ծանր հետևանքներ է ունենալու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ապագայի համար: Չի հնչել ծրագիրը դադարեցնելու վերաբերյալ որևէ ողջամիտ բացատրություն: Այս լաբորատորիաները նաև լուրջ բազա են մեր ռազմարդյունաբերության զարգացման համար», - գրել է Արթուր Վանեցյանը։
Հիշեցնենք՝ ԿԳՄՍ-ի ու Հայաստանի «Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության» (UATE) միջև խնդիր է առաջացել՝ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների թեմայով:
ԱՏՁՄ-ի գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը հայտարարել է, որ ԿԳՄՍ–ն դադարեցրել է «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ֆինանսավորումը:

Endangering funding of Armath labs to seriously affect future of IT sector in Armenia: Artur Vanetsyan
17/01/2020 12:06
Ex-director of National Security Service Artur Vanetsyan referred in his Twitter post to the issue over funding of Armath labs.
“Endangering the funding of Armath labs will result in heavy consequences for the future of IT sector. No sensible explanation has been voiced yet over closing the project. These labs are serious basis for the development of our military industry,” Vanetsyan wrote.
The issue has been raised between the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) and Education, Science, Culture and Sports Ministry over the funding of Armath engineering laboratories.