Մակրոնը հայտնել է Մերձավոր Արևելքում գործող ֆրանսիական «Յագուար» հատուկ ուժերի մասին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է ֆրանսիական հատուկ նշանակության ուժերի ստորաբաժանումների մասին, որոնք ծավալված են Մերձավոր Արևելքում «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում արգելված արգելված) խմբավորման զինյալների դեմ պայքարելու համար:
«Մերձավոր Արևելքում և Միջին Արևելքում, տարածաշրջանի փոփոխություններին հակառակ, մեր ուժերը շարունակում են ԴԱԻՇ-ի (Ռուսաստանում արգելված ԻՊ-ի բջիջ) դեմ գործողությունը… Ռեկորդային կարճ ժամանակում մենք Արաբական թերակղզում և Պարսից ծոցում տեղաբաշխել ենք «Յագուար» հատուկ ստորաբաժանումները»,- գրել է Մակրոնը Twitter-ում:
Ավելի վաղ Մակրոնը հայտնել էր Միջերկրական ծով ֆրանսիական «Շառլ դը Գոլ» ավիակրի վերադառնալու մասին՝ ԻՊ-ի ահաբեկիչների դեմ պայքարելու համար:

Макрон сообщил о французском спецназе "Ягуар" на Ближнем Востоке
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил о подразделениях французского спецназа, развернутых на Ближнем Востоке для борьбы с боевиками группировки ИГ (запрещенное в России).
"На Ближнем и Среднем Востоке вопреки изменениям в регионе наши силы продолжают операцию по борьбе с ДАИШ (акроним запрещенной в России ИГ)… В рекордно короткое время мы разместили на Аравийском полуострове и в Персидском заливе спецподразделения "Ягуар" (Task force Jaguar)", - написал Макрон в Twitter.
Ранее Макрон сообщал о возвращении французского авианосца "Шарль де Голль" в Средиземное море для борьбы с террористами ИГ.