«Ժողովուրդ». «Գազպրոմ Արմենիա»-ում զանգվածային կրճատումներ են սպասվում
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է, որ վերջին մի քանի օրերին «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության աշխատակիցները զգուշացումներ են ստացել այն մասին, որ կրճատումներ են տեղի ունենալու ընկերությունում: Մարդկանց բացատրվել է, որ ստիպված է «Գազպրոմն» այդ քայլին գնալ, քանի որ կա՛մ պետք է գազի գինը բարձրացնեն, կա՛մ կրճատումներ անեն առայժմ մոտավորապես 10 տոկոսի չափով:
Երեկ ArmLur.am-ի հետ զրույցում «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության մամուլի ծառայությունից հաստատել էին մեր տեղեկությունները՝ մեկ հերքումով, որ դա կապված չէ գազի գնի բարձրացման հետ: «2019թ. ընկերության կողմից աշխատանքներ են տարվել կրճատումների իրավական հիմքերը նախապատրաստելու համար: Ինչ վերաբերում է 2020թ. աշխատողների թվաքանակի կրճատմանը, ապա այն պետք է կատարվի փուլային. առաջին փուլում նախատեսվում է կրճատել շուրջ 600 աշխատակից», – հայտնել էին «Գազպրոմից»:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանից երեկ հետաքրքրվել է՝ հետևում են արդյոք «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունում կատարվող իրադարձություններին և ինչպես են արդարացնում 600 աշխատակցի կրճատումն ու դրա դիմաց գազի սակագնի պահպանումը: Փոխվարչապետն ասել է, որ երկու հարցերն իրար հետ կապելը դիլետանտություն է՝ ևս մեկ անգամ վերահաստատելով, որ մինչև ապրիլի 1-ը ընկերության կողմից սակագնի բարձրացման հայտ չի ներկայացվի:
Անդրադառնալով սպասվող կրճատումներին՝ փոխվարչապետը նշել է. «Այնտեղ կատարվող իրադարձություններին դետալիզացված հնարավոր կլինի հետևել, երբ հայտ ներկայացնի ընկերությունն, ու ուսումնասիրություն սկսվի: Այդ ժամանակ կներկայացվեն աշխատավարձի հետ կապված հարցերը, թվաքանակը և այլ հարցեր: Սակայն, եթե ընկերությունը հայտ չներկայացնի, ապա կառավարությունն այդտեղ խառնվելու իրավասություն չունի, քանի որ դա ընկերության ներքին հարցերն են»: Ամեն դեպքում, արձանագրենք՝ «Գազպրոմ Արմենիա»-ում զանգվածային կրճատումներ են սպասվում, որը, թերևս, բողոքի նոր ալիք կբարձրացնի»:

«Жоховурд»: В компании «Газпром Армения» ожидаются массовые сокращения
Газета «Жоховурд» пишет, что в последние несколько дней сотрудники ЗАО «Газпром Армения» получили предупреждения о том, что в компании произойдут сокращения. Людям объяснили, что компания вынуждена пойти на этот шаг, поскольку либо должна повысить цену на газ, либо сократить сотрудников, пока примерно на 10 процентов.
Вчера в пресс-службе компании ArmLur.am подтвердили эти сведения, с одним опровержением, что сокращение не связано с повышением тарифа на газ. «С 2019 года со стороны компании проводились работы для подготовки правовых оснований сокращений.
Что касается сокращения числа сотрудников в 2020 году, то оно должно проходить поэтапно. На первом этапе предусматривается сократить порядка 600 сотрудников», -сообщили в ЗАО «Газпром Армения».
Издание накануне поинтересовалось у вице-премьера Мгера Григоряна, следит ли он за происходящими в ЗАО «Газпром Армения» событиями и оправдывает ли сокращение 600 работников взамен на сохранение тарифа на газ. Вице-премьер ответил, что связывать друг с другом эти два вопроса – дилетантство, подтвердив в очередной раз, что до 1-го апреля компания не представит заявку о повышение тарифа на газ.
Касаясь ожидающегося сокращения сотрудников, вице-премьер отметил: «Можно будет детально проследить за происходящими там событиями, когда компания подаст заявку и начнется изучение. Тогда будут представлены связанные с зарплатой вопросы. Однако если компания не представит заявку, у правительства не права вмешиваться, поскольку это внутренние вопросы компании».
Во всех случаях следует констатировать, что в ЗАО «Газпром Армения» ожидаются массовые сокращения, что, пожалуй, вызовет новую волну протеста.