Դա ընդդիմության իրավունքների սահմանափակում է. Մարուքյանը՝ ընդդիմադիրների նկատմամբ սանկցիաների մասին
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն իրավաչափ չի համարում ԱԺ նախագահի կողմից ընդդիմության նկատմամբ կիրառվող սանկցիաները:
«12 տարվա պատգամավոր եմ և չեմ հիշում, որ որևէ մեկի նկատմամբ սանկցիա կիրառվեր, այդ թվում՝ իմ, այդ թվում՝ Փաշինյանի», - ասաց Մարուքյանը:
Նա մտաբերեց նախորդ խորհրդարանում Դատական օրենսգրքում փոփոխությունների քվեարկությունը, որի ժամանակ մի շարք պատգամավորներ քվեարկել էին գործընկերների փոխարեն, որից հետո պատգամավորները սկսել էին բռունցքներով հարվածել սեղաններին և բղավել, մինչդեռ Մարուքյանը նշեց, որ այդ ժամանակ ոչ մեկի նկատմամբ սանկցիա չի կիրառվել:
«Դա ընդդիմության իրավունքների սահմանափակում է, ոչ թե սահմանափակման փորձ: Այսօր ընդդիմության խորհրդարանական իրավունքի սահմանդրական խախտում է տեղի ունեցել, որը համահունչ չէ ոչ իշխանության արժեքներին, ոչ տեքստերին, ոչ իրենց անցած ճանապարհին, ոչ էլ իրենց տրված վստահությանը: Նրանք ոտնատակ են տվել այդ արժեքները», - հայտարարեց Մարուքյանը:
Հիշեցնեք, որ այսօր իմքայլական պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանի հետ հետ ԱԺ նիստերի դահլիճում բանավեճից հետո Արարատ Միրզոյանը սանկցիա էր կիրառել Մարուքյանի նկատմամբ՝ նախազգուշացում հայտարարելով, իսկ երեկ Միրզոյանը կարգապահական միջոց էր կիրառել ԲՀԿ-ական չորս պատգամավորի նկատմամբ՝ զրկելով նրանց երեկվա նիստերին մասնակցելու իրավունքից:

Это ограничение прав оппозиции – Эдмон Марукян о санкциях в отношении оппозиционеров
Руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян считает неправомерным применяемые спикером парламента санкции в отношении оппозиции.
«Я являюсь депутатом уже 12 лет и не помню, чтобы к кому-то применялась санкция, в том числе – ко мне, в том числе – к Пашиняну», - заявил Эдмон Марукян.
Он вспомнил о голосовании по поправкам в Судебный кодекс в парламенте предыдущего созыва, во время которого ряд депутатов проголосовали вместо своих коллег, после чего депутаты начали бить кулаками по столам и кричать. Эдмон Марукян отметил, что тогда никаких санкций ни к кому не было применено.
«Это ограничение прав оппозиции, а не попытка ограничения. Сегодня произошло конституционное нарушение парламентского права оппозиции, которое не соответствует ни ценностям власти, ни текстам, ни пройденному пути, ни вотуму доверия, который они получили. Они попрали эти ценности», - заявил Эдмон Марукян.
Напомним, сегодня после полемики с депутатом парламента от фракции «Мой шаг» Руденом Рубиняном, спикер Национального Собрания Арарат Мирзоян применил санкцию в отношении Эдмона Марукяна, объявив ему предупреждение, а вчера Арарат Мирзоян применил к четырем депутатам фракции «Процветающая Армения» меру дисциплинарного воздействия в виде лишение права присутствовать в зале заседаний в течение вчерашнего заседания.