Դա ընդդիմության իրավունքների սահմանափակում է. Մարուքյանը՝ ընդդիմադիրների նկատմամբ սանկցիաների մասին
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն իրավաչափ չի համարում ԱԺ նախագահի կողմից ընդդիմության նկատմամբ կիրառվող սանկցիաները:
«12 տարվա պատգամավոր եմ և չեմ հիշում, որ որևէ մեկի նկատմամբ սանկցիա կիրառվեր, այդ թվում՝ իմ, այդ թվում՝ Փաշինյանի», - ասաց Մարուքյանը:
Նա մտաբերեց նախորդ խորհրդարանում Դատական օրենսգրքում փոփոխությունների քվեարկությունը, որի ժամանակ մի շարք պատգամավորներ քվեարկել էին գործընկերների փոխարեն, որից հետո պատգամավորները սկսել էին բռունցքներով հարվածել սեղաններին և բղավել, մինչդեռ Մարուքյանը նշեց, որ այդ ժամանակ ոչ մեկի նկատմամբ սանկցիա չի կիրառվել:
«Դա ընդդիմության իրավունքների սահմանափակում է, ոչ թե սահմանափակման փորձ: Այսօր ընդդիմության խորհրդարանական իրավունքի սահմանդրական խախտում է տեղի ունեցել, որը համահունչ չէ ոչ իշխանության արժեքներին, ոչ տեքստերին, ոչ իրենց անցած ճանապարհին, ոչ էլ իրենց տրված վստահությանը: Նրանք ոտնատակ են տվել այդ արժեքները», - հայտարարեց Մարուքյանը:
Հիշեցնեք, որ այսօր իմքայլական պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանի հետ հետ ԱԺ նիստերի դահլիճում բանավեճից հետո Արարատ Միրզոյանը սանկցիա էր կիրառել Մարուքյանի նկատմամբ՝ նախազգուշացում հայտարարելով, իսկ երեկ Միրզոյանը կարգապահական միջոց էր կիրառել ԲՀԿ-ական չորս պատգամավորի նկատմամբ՝ զրկելով նրանց երեկվա նիստերին մասնակցելու իրավունքից:

Rights of parliamentary opposition restricted: Bright Armenia faction head on sanctions applied by NA chairman
22/01/2020 12:54
Bright Armenia faction head Edmon Marukyan stated today that he does not consider the sanctions applied against parliamentary opposition by the NA chairman lawful.
“I have been a deputy for already 12 years and do not remember a sanction be applied against anyone, including me and Pashinyan,” Marukyan said.
“It is restriction of the rights of the opposition and not an attempt of restriction. Today the constitutional right of the opposition has been violated which does not correspond to the values declared by the authorities, to their statements, the path they passed and the trust they received. They have violated all these values,” Marukyan stated.