Աբխազիայում սկսվում է նախագահի թեկնածուների առաջադրումը
Աբխազիայում չորեքշաբթի սկսվում է նախաձեռնող խմբերի և կուսակցությունների գրանցումը, նաև մարտի 22-ին նշանակված պետության ղեկավարի կրկնակի ընտրություններում նախագահի թեկնածուների առաջադրումը, որը կտևի մինչև փետրվարի 11-ը: Այս մասին ТАСС-ին հայտնել է երկրի Կենտրոնական ընտարական հանձնաժողովի ղեկավար Թամազ Գոգիան:
Աբխազիայի ԿԸՀ-ն նախագահի կրկնակի ընտրություններ է նշանակել վարչական իրավախախտումների Գերագույն դատարանի վերաքննիչ կոլեգիայի հունվարի 10-ի որոշման հիման վրա, որը 2019 թվականի սեպտեմբերի 8-ին տեղի ունեցած երկրի ղեկավարի ընտրությունների արդյունքները չի ճանաչել: Ընդդիմության քառօրյա բողոքի ցույցերից հետո երկրի նախագահ Ռաուլ Խաջիմբան դիմում էր գրել պետության ղեկավարի լիազորությունները վայր դնելու մասին, խորհրդարանը հաջորդ օրը ընդունել էր հրաժարականը և նախագահի պաշտոնակատար նշանակել երկրի վարչապետ Վալերիա Բգանբուին:
«Աբխազիայում հունվարի 22-ից փետրվարի 11-ը տեղի է ունենալու նախաձեռնող խմբերի, կուսակցությունների գրանցումը, ինչպես նաեւ նախագահի թեկնածուների առաջադրումը՝ կապված մարտի 22-ին նշանակված հանրապետության նախագահի կրկնակի ընտրությունների հետ»,- ասել է Գոգիան:

В Абхазии начинается выдвижение кандидатов в президенты
Регистрация инициативных групп и партий, а также выдвижение кандидатов в президенты на назначенные на 22 марта повторные выборы главы государства начинается в среду в Абхазии и будет проходить до 11 февраля. Об этом сообщил ТАСС глава Центризбиркома республики Тамаз Гогия.
ЦИК Абхазии назначил повторные выборы президента на основании решения кассационной коллегии судей Верховного суда по административным правонарушениям от 10 января, признавшей итоги выборов главы республики, прошедшие 8 сентября 2019 года, недействительными. После четырехдневных акций протеста оппозиции 12 января президент Рауль Хаджимба написал заявление о сложении с себя полномочий главы государства, на следующий день парламент принял его отставку и назначил и.о. президента премьер-министра Валерия Бганбу.
"С 22 января по 11 февраля в Абхазии будет происходить регистрация инициативных групп, партий, а также выдвижение кандидатов в президенты в связи с назначенными на 22 марта повторными выборами президента республики", - сказал Гогия.