Միանշանակ պետք է անցնենք սպանդանոցային համակարգին, այս հարցն այլընտրանք չունի. Նիկոլ Փաշինյան
Մենք միանշանակ պետք է անցնենք սպանդանոցային համակարգին, ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Բացի առողջապահական խնդիրներից, սա երկրի ստանդարտի վարկանիշի հարց է։ Մեր սիրելի հայրենակիցներն, ովքեր բողոքի ձայն են բարձրացնում ընթացիկ իրավիճակի վերաբերյալ, ունե՞ն արդարացի փաստարկներ։ Այո՛։ Եվ այդ փաստարկներից ամենակարևորն այն է, որ մենք չունենք սպանդանոցների բավարար խտություն և քանակ», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց՝ սպանդանոցների բավարար քանակ երկրում չկա, որովհետև այդ հարցը մշտապես հետաձգվում է։
Փաշինյանը նշեց, որ այսօր խորհրդակցություն է հրավիրել և տվել է հանձնարարական. մինչև փետրվարի 6-ը կառավարությունը կդիտարկի սուբսիդավորվող վարկերի և լիզինգային ծրագրերում այնպիսի կարգավորում անելը, որպեսզի սպանդանոցների կառուցման և անհրաժեշտ տեխնիկայի ձեռքբերման համար ստեղծվեն լավագույն պայմաններ։
«Մինչև հուլիսի 1-ը կթողնվի նույն իրավիճակը՝ բացառությամբ Երևանի սուպերմարկետների և ռեստորանների ցանցերի մատակարարումները, պայմանով, որ հուլիսի 2-ին ոչ մի դեպքում էլ էս թեմային չենք անդրադառնալու», - ասաց վարչապետը։

Правительство намерено отложить требование об обязательном забое скота на бойнях до 1 июля – Никол Пашинян
22/01/2020 19:21
Правительство Армении намерено отложить требование об обязательном забое скота на бойнях до 1 июля, за исключением супермаркетов и пунктов общественного питания в Ереване, заявил сегодня в ходе правительственного часа в Национальном Собрании премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Никол Пашинян отметил, что созвал сегодня совещание и дал поручение: правительство до 6 февраля рассмотрит возможность внесение в субсидируемые кредиты и лизинговые программы таких регулирований, чтобы строительства скотобоен и приобретения необходимой техники были созданы лучшие условия.
Он отметил, что в стране нет достаточного количества скотобоен, так как этот вопрос постоянно откладывался.
«Кроме здравоохранительных проблем, это вопрос рейтинга стандарта страны. Есть ли справедливые аргументы у наших дорогих соотечественников, которые выражают недовольство в связи с текущей ситуацией? Да есть. И самый важный из этих аргументов, что у нас нет достаточной плотности и количества скотобоен», - сказал он.
Премьер подчеркнул, что Армения обязательно должна перейти к системе скотобоен, поскольку альтернативы этому нет.