Միանշանակ պետք է անցնենք սպանդանոցային համակարգին, այս հարցն այլընտրանք չունի. Նիկոլ Փաշինյան
Մենք միանշանակ պետք է անցնենք սպանդանոցային համակարգին, ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Բացի առողջապահական խնդիրներից, սա երկրի ստանդարտի վարկանիշի հարց է։ Մեր սիրելի հայրենակիցներն, ովքեր բողոքի ձայն են բարձրացնում ընթացիկ իրավիճակի վերաբերյալ, ունե՞ն արդարացի փաստարկներ։ Այո՛։ Եվ այդ փաստարկներից ամենակարևորն այն է, որ մենք չունենք սպանդանոցների բավարար խտություն և քանակ», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց՝ սպանդանոցների բավարար քանակ երկրում չկա, որովհետև այդ հարցը մշտապես հետաձգվում է։
Փաշինյանը նշեց, որ այսօր խորհրդակցություն է հրավիրել և տվել է հանձնարարական. մինչև փետրվարի 6-ը կառավարությունը կդիտարկի սուբսիդավորվող վարկերի և լիզինգային ծրագրերում այնպիսի կարգավորում անելը, որպեսզի սպանդանոցների կառուցման և անհրաժեշտ տեխնիկայի ձեռքբերման համար ստեղծվեն լավագույն պայմաններ։
«Մինչև հուլիսի 1-ը կթողնվի նույն իրավիճակը՝ բացառությամբ Երևանի սուպերմարկետների և ռեստորանների ցանցերի մատակարարումները, պայմանով, որ հուլիսի 2-ին ոչ մի դեպքում էլ էս թեմային չենք անդրադառնալու», - ասաց վարչապետը։

Slaughterhouse system to definitely be applied: Armenia’s PM
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan speaking at the Government-NA Q&A today stated that the system of slaughterhouses must definitely be applied in Armenia.
“It does not only relate to health issues but is the issue of the country’s standard credit. Our dear compatriots who are complaining against it have justified arguments and one of them is that we do not have enough slaughterhouses,” Pashinyan said.
He also stressed that a consultation was convened today and instructions have been given according to which by February 6 the government will revise all the ways for creating best conditions for building slaughterhouses.
“Till July 1 the situation will be the same with the exception of the suppliers of Yerevan supermarkets and restaurants, with the condition that on July 2 the issue will be closed,” the head of the government said.