Զարիֆ. Թեհրանը բաց է հարևան պետությունների հետ երկխոսության համար
Թեհրանը բաց է հանուն տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության հարևան պետությունների հետ երկխոսության համար: Այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը:
«Իրանը բաց է իր հարևանների հետ երկխոսության համար, և մենք հայտարարում ենք ցանկացած հավելյալ աշխատանքի մասնակցելու մեր պատրաստակամության մասին, որը բխում է տարածաշրջանի շահերից», - գրել է նա Twitter-ում:
Զարիֆի խոսքով՝ Թեհրանը ողջունում է «ցանկացած քայլ, որը վերածնում է տարածաշրջանի ազգերի հույսերն ու նրանց կայունություն ու բարգավաճում հաղորդում»:
Իրանի նախագահի վարչակազմի ղեկավար Մահմուդ Վայեզին չորեքշաբթի նշել է, որ «կան տարբերություններ Վաշինգտոնի և Էր Ռիադի հետ Թեհրանի հարաբերություններում»:
Նրա կարծիքով՝ Սաուդյան Արաբիայի հետ տարաձայնությունների լուծումն օգուտ կտա ամբողջ Մերձավոր Արևելքին:

Зариф заявил, что Иран открыт для диалога с соседями
Тегеран открыт для диалога с соседними государствами ради восстановления безопасности и стабильности в регионе. Об этом в четверг заявил министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
"Иран остается открытым для диалога со своими соседями, и мы заявляем о своей готовности участвовать в любой дополнительной работе, которая отвечает интересам региона", - написал глава МИД Ирана на своей странице в Twitter.
По словам Зарифа, Тегеран "приветствует любой шаг, который возрождает надежды народов региона и приносит им стабильность и процветание".
В среду руководитель администрации иранского президента Махмуд Ваези отметил, что "есть различия между отношениями Тегерана с Вашингтоном и Эр-Риядом". По мнению иранского чиновника, разрешение противоречий с Саудовской Аравией "пойдет на пользу всему Ближнему Востоку".