Դարոն Աճեմօղլուն կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին կոռուպցիայի դեմ պայքարը չվերածել քաղաքական մրցակիցներին հետապնդելու միջոցի
24/01/2020 16:50
Հայտնի տնտեսագետ Դարոն Աճեմօղլուն «Ամերիկայի ձայն»-ի հետ զրույցում կոչ է արել կոռուպցիայի դեմ պայքարը չվերածել քաղաքական մրցակիցներին հետապնդելու միջոցի։
Տնտեսագետը հատկանշական է համարել Չինաստանի օրինակը, որն, ըստ նրա, հեռու է արդյունավետ հակակոռուպցիոն քաղաքականություն կոչվելուց։
Այստեղ վերահսկելի դատարանների պարագայում իշխանությունները կոռուպցիայի դեմ պայքարը հռչակել են առաջնահերթություն, սակայն իրականում ուղղել են քաղաքական հակառակորդների դեմ։
Տնտեսագետը վստահ է՝ քաղաքական այս ձևը, որ նա կոչում է «սիծինպինյան», բացասաբար է ազդում պետական կառավարման համակարգի ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի վրա։
«Եթե որևէ ազդեցիկ առաջնորդ կամ խմբակցություն վերահսկում է պետական մարմինները և հետապնդում իր հակառակորդներին, ապա դա թուլացնում է այդ մարմինները», - ասել է Աճեմօղլուն։
Հայաստանում ի սկզբանե առկա էր վտանգ, որ երկիրը կառաջնորդվեր այդ արատավոր ուղով, նշել է տնտեսագետը։ Նրա կարծիքով՝ այդ վտանգը դեռևս պահպանվում է։
2018 թ. մայիսին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Facebook-ի իր էջում գրել էր, որ հեռախոսազրույց է ունեցել հայազգի աշխարհահռչակ տնտեսագետ Դարոն Աճեմօղլուի հետ, որը, նրա խոսքով, պատրաստ է աջակցել Հայաստանին՝ տնտեսությունը վերականգնելու և զարգացնելու հարցում:
«Պարոն Աճեմօղլուն ընդունեց Հայաստան այցելելու իմ հրավերը: Այցի ժամկետները կճշտվեն առաջիկայում», - նշել էր Փաշինյանը:
Աճեմօղլուն «Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty» հանրահայտ գրքի հեղինակներից է։
Իսկ 2018 թ. հունիսին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, փոխվարչապետի գրասենյակի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանը, Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Խաչատուրյանը, ԿԶՆ ինովացիոն լաբի տնօրեն Էրիկ Գյուլազյանը տեսակոնֆերանս են անցկացրել Դարոն Աճեմօղլուի հետ:

Well-known economist Daron Acemoglu urges PM not to turn the fight against corruption into a way of persecuting political rivals
Well-known economist Daron Acemoglu urged not to turn the fight against corruption into a way of persecuting political rivals.
Speaking with the Voice of America, Acemoglu brought China’s example which he said is far from having effective anti-corruption policy.
“If any influential leader or faction controls state bodies and persecutes rivals it weakens these bodies,” Acemoglu said.
He stressed that from the very beginning there was a danger that Armenia would follow a vicious path and this danger still exists.
In May 2018 Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan wrote on Facebook about having phone conversation with world famous economist Daron Acemoglu who he said was ready to assist Armenia in restoring and developing the country’s economy.
“Mr Acemoglu accepted the invitation to visit Armenia. The date will be specified later,” Pashinyan had written.
Acemoglu is one of the authors of well-known “Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty” book.
In June 2018, Armenia’s PM Nikol Pashinyan, deputy PM Tigran Avinyan and few other officials had a teleconference with Acemoglu and discussed Armenia’s development prospects, formats of cooperation with Acemoglu.