Դարոն Աճեմօղլուն կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին կոռուպցիայի դեմ պայքարը չվերածել քաղաքական մրցակիցներին հետապնդելու միջոցի
24/01/2020 16:50
Հայտնի տնտեսագետ Դարոն Աճեմօղլուն «Ամերիկայի ձայն»-ի հետ զրույցում կոչ է արել կոռուպցիայի դեմ պայքարը չվերածել քաղաքական մրցակիցներին հետապնդելու միջոցի։
Տնտեսագետը հատկանշական է համարել Չինաստանի օրինակը, որն, ըստ նրա, հեռու է արդյունավետ հակակոռուպցիոն քաղաքականություն կոչվելուց։
Այստեղ վերահսկելի դատարանների պարագայում իշխանությունները կոռուպցիայի դեմ պայքարը հռչակել են առաջնահերթություն, սակայն իրականում ուղղել են քաղաքական հակառակորդների դեմ։
Տնտեսագետը վստահ է՝ քաղաքական այս ձևը, որ նա կոչում է «սիծինպինյան», բացասաբար է ազդում պետական կառավարման համակարգի ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի վրա։
«Եթե որևէ ազդեցիկ առաջնորդ կամ խմբակցություն վերահսկում է պետական մարմինները և հետապնդում իր հակառակորդներին, ապա դա թուլացնում է այդ մարմինները», - ասել է Աճեմօղլուն։
Հայաստանում ի սկզբանե առկա էր վտանգ, որ երկիրը կառաջնորդվեր այդ արատավոր ուղով, նշել է տնտեսագետը։ Նրա կարծիքով՝ այդ վտանգը դեռևս պահպանվում է։
2018 թ. մայիսին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Facebook-ի իր էջում գրել էր, որ հեռախոսազրույց է ունեցել հայազգի աշխարհահռչակ տնտեսագետ Դարոն Աճեմօղլուի հետ, որը, նրա խոսքով, պատրաստ է աջակցել Հայաստանին՝ տնտեսությունը վերականգնելու և զարգացնելու հարցում:
«Պարոն Աճեմօղլուն ընդունեց Հայաստան այցելելու իմ հրավերը: Այցի ժամկետները կճշտվեն առաջիկայում», - նշել էր Փաշինյանը:
Աճեմօղլուն «Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty» հանրահայտ գրքի հեղինակներից է։
Իսկ 2018 թ. հունիսին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, փոխվարչապետի գրասենյակի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանը, Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Խաչատուրյանը, ԿԶՆ ինովացիոն լաբի տնօրեն Էրիկ Գյուլազյանը տեսակոնֆերանս են անցկացրել Դարոն Աճեմօղլուի հետ:

Дарон Аджемоглу призвал власти Армении не превращать борьбу с коррупцией в средство преследования политических противников
24/01/2020 18:11
Всемирно известный экономист Дарон Аджемоглу в беседе с радиостанцией «Голос Америки» призвал не превращать борьбу с коррупцией в средство преследования противников.
Экономист посчитал примечательным пример Китая, который по его словам, далек от того, чтобы называться эффективной антикоррупционной политикой.
Там, в условиях контролируемых судов, власти провозгласили борьбу против коррупции приоритетом, однако в действительности направили против политических противников.
Экономист уверен, эта форма политики, называемая «сицзиньпиновской», негативно влияет на систему государственного управления и борьбу против коррупции.
«Если какой-либо влиятельный лидер или группировка контролирует государственные органы и преследует своих противников, это ослабляет эти органы», - сказал Аджемоглу.
В Армении изначально присутствовала опасность того, что страна пойдет по этому порочному пути, отметил экономист. По его мнению, эта опасность пока сохраняется.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в мае 2018 года написал на своей странице в Facebook, что провел телефонный разговор с всемирно известным экономистом армянского происхождения Дароном Аджемоглу, который, по его словам, готов содействовать Армении в восстановлении и развитии экономики.
«Господин Аджемоглу принял мое приглашение посетить Армению. Сроки визита будут уточнены в ближайшее время», - написал Никол Пашинян.
Дарон Аджемоглу – один из авторов известной книги «Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty».
В июне 2018 года премьер-министр Никол Пашинян, вице-премьер Тигран Авинян, руководитель офиса вице-премьера Вараг Сисерян, директор Центра стратегических инициатив Александр Хачатрян, директор Инновационного лаба ЦСИ Эрик Гюлазян провели видеоконференцию с экономистом Дароном Аджемоглу.