Հրայր Թովմասյանից ազատվելու իրավական ճանապարհ այլևս չի մնացել, սկսել են հոգեբանական միջոցներ գործադրել. Գևորգ Պետրոսյանը՝ ՍԴ նախագահի բնակարանի խուզարկության մասին
24/01/2020 16:27
Սահմանադրական դատարանի նախագահի նկատմամբ իշխանական շրջանակների ճնշումը շարունակվում է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանն՝ անդրադառնալով Սամանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի տանը կատարված խուզարկություններին:
«Ես ընդհանրապես ձեռնպահ եմ մնում իրավաահ մարմինների կողմից կոնկրետ դատավարական գործողություններին գնահատական տալուց, որովհետև դա նախ իրավական խնդիր է: Միշտ սպասում եմ տեսնեմ, թե իրավական գործողություններն ինչ ընթացք են ունենում, նոր հնչեցնում եմ քաղաքական գնահատական, բայց  մի բան չեմ կարող չասել՝ ակնհայտ է, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահի նկատմամբ իշխանական շրջանակների ճնշումը շարունակվում է, որը պատվաբեր չէ իրավական պետության, այդ թվում՝ ՀՀ համար, իսկ թե դրանք կոնկրետ ինչ նպատակով են արվում և ինչ արդյունք կարող են տալ, դա չեմ կարող ասել», - ասաց Պետրոսյանը:
Պատգամավորն ընդգծեց՝ զարմանալի է, թե ինչ են որոնել Սահմանադրական դատարանի նախագահի տանն՝ ավելացնելով.
«Հրայր Թովմասյանն այն մարդը չէ, որ երբևէ աչքի ընկած լինի հակաօրինական գործողություններով, հանցավոր արարքներով, ինչ-որ մեկի հանդեպ զենք գործադրելով: Որևէ բանով նա աչքի չի ընկել, էդ ի՞նչ են որոնում, սա է հետաքրքիր: Իմ կարծիքով՝ այսպիսով ավելի շատ շարունակում են հոգեբանական ճնշում ունենալ, որպեսզի հասնեն իրենց նպատակին: Իրենք տեսան, որ որևէ իրավական ճանապարհ այլևս չի մնացել Հրայր Թովմասյանից ազատվելու, հիմա սկսել են հոգեբանական միջոցներ գործադրել»:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի բնակարանում Հատուկ քննչական ծառայությունն իրականացրել է խուզարկություն:

Not finding legal ways to get rid of CC chairman, authorities start applying psychological methods: PAP lawmaker
24/01/2020 16:44
Pressures on the Constitutional Court Chairman Hrayr Tovmasyan continue, Prosperous Armenia faction deputy Gevorg Petrosyan told Aysor.am, referring to the search in the apartment of the CC chairman earlier today.
“In general I refrain from giving assessments to concrete legal procedures by law enforcement bodies because it is a legal issue. I am always waiting to see what pace these procedures gain and then voice political assessment. One thing though I must say – it is obvious that the authorities continue pressures on CC chairman which does not bring honor to the legal state, including the Republic of Armenia,” he said, adding that he does not know what consequences it may have.
The lawmaker said it is strange what the law enforcers were searching in the apartment of the CC chairman.
“Hrayr Tovmasyan is not the person known with his unlawful actions, criminal deeds, usage of weapon. It is very interesting what they were searching for,” he said, adding that it is more like an attempt to exert psychological pressure to reach their purpose.
“They saw that there is no any lawful way to get rid of Hrayr Tovmasyan and now started applying psychological methods,” Petrosyan said.