Հրայր Թովմասյանից ազատվելու իրավական ճանապարհ այլևս չի մնացել, սկսել են հոգեբանական միջոցներ գործադրել. Գևորգ Պետրոսյանը՝ ՍԴ նախագահի բնակարանի խուզարկության մասին
24/01/2020 16:27
Սահմանադրական դատարանի նախագահի նկատմամբ իշխանական շրջանակների ճնշումը շարունակվում է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանն՝ անդրադառնալով Սամանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի տանը կատարված խուզարկություններին:
«Ես ընդհանրապես ձեռնպահ եմ մնում իրավաահ մարմինների կողմից կոնկրետ դատավարական գործողություններին գնահատական տալուց, որովհետև դա նախ իրավական խնդիր է: Միշտ սպասում եմ տեսնեմ, թե իրավական գործողություններն ինչ ընթացք են ունենում, նոր հնչեցնում եմ քաղաքական գնահատական, բայց  մի բան չեմ կարող չասել՝ ակնհայտ է, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահի նկատմամբ իշխանական շրջանակների ճնշումը շարունակվում է, որը պատվաբեր չէ իրավական պետության, այդ թվում՝ ՀՀ համար, իսկ թե դրանք կոնկրետ ինչ նպատակով են արվում և ինչ արդյունք կարող են տալ, դա չեմ կարող ասել», - ասաց Պետրոսյանը:
Պատգամավորն ընդգծեց՝ զարմանալի է, թե ինչ են որոնել Սահմանադրական դատարանի նախագահի տանն՝ ավելացնելով.
«Հրայր Թովմասյանն այն մարդը չէ, որ երբևէ աչքի ընկած լինի հակաօրինական գործողություններով, հանցավոր արարքներով, ինչ-որ մեկի հանդեպ զենք գործադրելով: Որևէ բանով նա աչքի չի ընկել, էդ ի՞նչ են որոնում, սա է հետաքրքիր: Իմ կարծիքով՝ այսպիսով ավելի շատ շարունակում են հոգեբանական ճնշում ունենալ, որպեսզի հասնեն իրենց նպատակին: Իրենք տեսան, որ որևէ իրավական ճանապարհ այլևս չի մնացել Հրայր Թովմասյանից ազատվելու, հիմա սկսել են հոգեբանական միջոցներ գործադրել»:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի բնակարանում Հատուկ քննչական ծառայությունն իրականացրել է խուզարկություն:

Правового пути избавиться от Грайра Товасяна уже не осталось, начали применять психологическое давление – Геворк Петросян
24/01/2020 17:33
Давление на председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна со стороны властных кругов продолжается, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Геворк Петросян, касаясь проведенного в квартире председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна обыска.
«Я вообще воздерживаюсь давать оценку конкретным процессуальным действиям со стороны правоохранительных органов, поскольку это, прежде всего, правовой вопрос. Всегда жду, чтобы понять, какой ход имеют правовые действия, и лишь потом озвучиваю политическую оценку. Однако одно могу сказать – очевидно, что давление со стороны властных кругов в отношении председателя Конституционного суда продолжается, что не делает чести правовому государству, в том числе Армении, а с какой конкретно целью это делается и к каким результатам может привести, я сказать не могу», - заявил Геворк Петросян.
Депутат подчеркнул: вызывает удивление, что искали в квартире председателя Конституционного суда, добавив:
«Грайр Товмасян не тот человек, который когда-либо бросался в глаза незаконными действиями, преступными поступками, применением оружия против кого-то. Они ничем этим не бросался в глаза. Интересно, что это они ищут? На мой взгляд, тем самым они продолжают оказывать еще большее психологическое давление, чтобы достичь своей цели. Они увидели, что правового пути избавиться от Грайра Товасяна уже не осталось, и начали применять психологическое давление».
Ранее сообщалось, что Специальная следственная служба провела сегодня обыск в квартире председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна.