ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում և ռեպրեսիվ մեթոդներ են կիրառվում. Փաստաբան (Տեսանյութ)
24/01/2020 12:27
Ակնհայտ է, թե ինչ է տեղի ունենում ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ. ակնհայտ է, որ նրա նկատմամբ քաղաքական հետապնդում և տարբեր ռեպրեսիվ մեթոդներ են կիրառվում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հրայր Թովմասյանի պաշտպանական թիմի անդամ Միհրան Պողոսյանը։
«Դա այնքան ակնհայտ էր, որ նույնիսկ ընթերականերն էին նշում, որ սա քաղաքական գործ է։ Ակնհայտությունը գալիս է նրանից, որ քննիչը հասարակ մի խուզարկություն սկսում և իրականացնում է խախտումներով։ Մասնավորապես, խուզարկության որոշմանը՝ դեռևս իմ և պարոն Թովմասյանի կողմից ծանոթացած չլինելու պարագայում քննիչը հայտարարեց, որ շարունակում է խուզարկության կատարումը։ Ներկա էին ոստիկանության ներկայացուցիներ։ Որևէ փաստաթուղթ չի ներկայացվել, թե ինչ իրավունք ունեին կոնկրետ իրենք խուզարկությունը կատարելու», - նշեց փաստաբանը։
Միհրան Պողոսյանը միաժամանակ հայտնեց, որ իրենք միջնորդել են, որպեսզի ողջ գործընթացը տեսաձայնագրվի, սակայն քննիչը բանավոր կարգով մերժել է միջնորդությունը։
«Սակայն նա իր նախընտրությամբ լուսանկարներ էր կատարում», - նշեց փաստաբանը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, Հրայր Թովմասյանի փաստաբանական թիմի մեկ այլ անդամ Ամրամ մակինյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ քննիչները ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին թույլ չեն տալիս ծանոթանալ դատարանի որոշմանը, ինչին ի պատասխան ՀՔԾ-ն հաղորդագրություն էր տարածել, թե Ամրամ Մակինյանի հայտարարությունը, թե իբր Հրայր Թովմասյանին և նրա պաշտպանական թիմին հնարավորություն չի տրվում ծանոթանալ Հ. Թովմասյանի բնակարանում խուզարկություն իրականացնելու մասին դատարանի որոշմանը, ակնհայտ ապատեղեկատվություն է:

В отношении председателя КС Грайра Товмасяна осуществляется политическое преследование, применяются репрессивные методы – Мигран Погосян
24/01/2020 13:37
Очевидно, что в отношении председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна осуществляется политическое преследование, применяются различные репрессивные методы, заявил сегодня в беседе с журналистами адвокат Грайра Товмасяна Мигран Погосян.
«Это настолько очевидно, что даже понятые отмечают, что это политическое дело. Очевидность проявляется в том, что следователь начинает и проводит простой обыск с нарушениями. В частности, следователь заявил, что продолжает обыск, в то время когда я и господин Товмасян еще не ознакомились с решением о проведении обыска. При этом присутствовали сотрудники полиции. Никакого документа не было представлено о том, какое конкретно право у них есть на проведение обыска», - отметил адвокат.
Мигран Погосян сообщил также, что они ходатайствовали о том, чтобы весь процесс был записан на видео, однако следователь отклонил ходатайство в устном порядке.
«Однако он, по своему усмотрению, фотографировал», - отметил адвокат.
Как сообщалось ранее, адвокат председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна Амрам Макинян сообщил журналистам, что следователи не разрешают Грайру Товмасяну ознакомиться с решением суда. В ответ на это Специальная следственная служба распространила сообщение о том, что заявление Амрама Макиняна, якобы Грайру Товмасяну и команде адвокатов не дают возможность ознакомиться с решением суда о проведении обыска в квартире Грайра Товмасяна – является дезинформацией.