Այսօր էլ կոչ եմ անում բացել Ամուլսարի հանք տանող ճանապարհը. Փաշինյան
Իրավական խնդիրներ կարող են լինել, որովհետև, ենթադրում եմ, «Լիդիանն» արբիտրաժ կդիմի, այսօր Կապանում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ես այսօր էլ կոչ եմ անում բացել ճանապարհը և համարում եմ մեր սիրելի հայրենակիցների գործողությունները ոչ տրամաբանական, որովհետև իրենց պատճառով է, որ հարցը մտել է փակուղի և դուրս չի գալիս։ Այդ հարցը որևէ ձևով չի լուծվելու, քանի դեռ ճանապարհը փակ է։ Չի լուծվելու դա: Նույն ստատուս քվոյի վրա մնալու է, ինչ 2018 թ. էր, ո՛չ այս, ո՛չ այն կողմ», - նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց՝ ինքը շահագրգռվածություն ունի, որ Ամուլսարի հանքը շահագործվի։
«Եվ այո՛, և ո՛չ: Ես շահագրգռվածություն ունեմ, որ Ամուլսարի հանքը շահագործվի, որովհետև դա կապված է Հայաստանի անվտանգային միջավայրի հետ: Եթե Ամուլսարը շահագործվեր՝ այս տարի մենք կունենայինք ոչ թե 7,5 և ավելի, այլ շատ ավելի մեծ տնտեսական աճ, հազարավոր աշխատատեղեր:
Բայց, մյուս կողմից, ես ոչ մի պարագայում չեմ համաձայնվի, որ Ամուլսարի հանքը շահագործվի ի վնաս Հայաստանի, Ջերմուկի և հարակից գյուղերի բնակիչների առողջության և երկրի բնապահպանությանն անվերականգնելի վնասներ հասցնելու հաշվին», - ընդգծեց գործադիրի ղեկավարը:
Փաշինյանի խոսքով՝ քանի դեռ հանք տանող ճանապարհը փակ է, չեն կարողանում գալ եզրակացության՝ արդյոք հանքի շահագործումն անդառնալի վնասներ է պարունակում:
«Ես համարում եմ այդ գործողությունները չտրամաբանված, անհարգալից, որոնք չեն բխում Հայաստանի շահերից: Նաև այդ իրավիճակում շահագրգիռ են որոշ շրջանակներ, որ բորսայում ինչ-որ բաներ տեղի ունենան և իրենք կարողանան ձեռք բերել բաժնետոմսեր: Բայց նրանց երազախաբություն է սպասվում, որովհետև մենք այդպիսի զարգացում և այդպիսի մանր պրոցեսներ թույլ չենք տալու», - նշեց վարչապետը:

Armenia’s PM reiterates his call to open road to Amulsar
Lydian will supposedly apply to arbitrary which will create legal issues for the country, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan told the reporters today in Kapan.
“Today too I urge to open the road and consider the actions of our dear compatriots illogical as because of them the issue has entered a deadlock. The issue will not be solved unless the road is opened,” Armenia’s PM said.
He stressed that he is interested in exploitation of the mine.
“I can say both yes and no. I am interested in the exploitation of Amulsar mine as it is related to Armenia’s security environment. If Amulsar was exploited this year we would have had not 7,5 but much bigger economic growth and thousands of jobs,” the head of the government stated.
“On the other hand in no case I will agree to exploitation of Amulsar if it harms the health of the people of Armenia, Jermuk and nearby communities and causes not restorable harms to the country’s nature,” Pashinyan said.
The PM said as far as the road to the mine is closed we cannot conclude whether the exploitation will harm or not.
“I consider such actions illogical, disrespectful, not stemming from Armenia’s interests,” the head of the government said.