Փաշինյանը 100 տոկոսով համաձայն է Աճեմօղլուի հետ՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարը չպետք է վերածել քաղաքական մրցակիցներին հետապնդելու միջոցի
25/01/2020 14:36
Վարչապետը լիովին համաձայն է հայտնի տնտեսագետ Դարոն Աճեմօղլուի այն մտքի հետ, որ եթե որևէ ազդեցիկ առաջնորդ կամ խմբակցություն վերահսկում է պետական մարմինները և հետապնդում իր հակառակորդներին, ապա դա թուլացնում է այդ մարմինները։
«Հարցազրույցը չեմ կարդացել, բայց արտահայտված կարծիքի հետ լիովին և 100 տոկոսով համաձայն եմ։ Այո՛, և կրկնեմ, եթե որևէ իշխանություն որևէ մեկին քաղաքական հետապնդման է ենթարկում, կասկածի տակ է դնում ամեն ինչ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Հիշեցնենք՝ տնտեսագետ Դարոն Աճեմօղլուն «Ամերիկայի ձայն»-ի հետ զրույցում կոչ էր արել կոռուպցիայի դեմ պայքարը չվերածել քաղաքական մրցակիցներին հետապնդելու միջոցի։
«Եթե որևէ ազդեցիկ առաջնորդ կամ խմբակցություն վերահսկում է պետական մարմինները և հետապնդում իր հակառակորդներին, ապա դա թուլացնում է այդ մարմինները», - ասել էր Աճեմօղլուն։

Никол Пашинян полностью согласен с Дароном Аджемоглу – борьба с коррупцией не должна превращаться в средство преследования политических противников
Премьер-министр Армении Никол Пашинян полностью согласен с мыслью Дарона Аджемоглу, что если какой-либо влиятельный лидер или группировка контролирует государственные органы и преследует своих противников, это ослабляет эти органы.
«Я не читал интервью, но полностью, на 100 процентов согласен с высказанным мнением. Да, повторю, что если какая-либо власть подвергает кого-то политическому преследованию, то ставит все под опасность», - сказал Никол Пашинян.
Напомним, всемирно известный экономист Дарон Аджемоглу в беседе с радиостанцией «Голос Америки» призвал не превращать борьбу с коррупцией в средство преследования противников.
«Если какой-либо влиятельный лидер или группировка контролирует государственные органы и преследует своих противников, это ослабляет эти органы», - сказал Аджемоглу.