Բոլիվիայի նախագահի ժ/պ-ն բոլոր նախարարներին խնդրել է հրաժարական ներկայացնել
Բոլիվիայի նախագահի պաշտոնակատար Ժանին Անյեսը դիմել է բոլոր նախարարներին՝ հրաժարական ներկայացնելու խնդրանքով, որպեսզի կառավարությունում վերադասավորումներ կատարվեն այն բանից հետո, երբ հայտարարել է պետության ղեկավարի ընտրություններին մասնակցելու մասին, հայտնել է նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է La Razon բոլիվիական պարբերականը:
«Սահմանադրական նախագահ Ժանին Անյեսը ընդունելի է համարում գործադիր իշխանության աշխատանքային թիմում վերադասավորումները թեկնածուների գրանցման նախաշեմին, որոնք մայիսի 3-ին մասնակցելու են ազատ, անաչառ և թափանցիկ ընտրություններին: Այս կապակցությամբ նա որոշել է անցումային ժողովրդավարական կառավարության նոր փուլից առաջ բոլոր նախարարներին խնդրել հրաժարական ներկայացնել»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Անյեսը խոստացել է կառավարության նոր կազմը հայտարարել ամենակարճ ժամկետում:
Հունվարի 24-ին Անյեսը հայտարարել էր, որ մասնակցելու է նախագահի ընտրություններին, որը նախատեսված է մայիսի 3-ին: Ավելի վաղ նա ասել էր, որ թեկնածու չի լինելու: Անյեսի առաջադրվելու մասին հայտարարվելուց հետո Բոլիվիայի կապի նախարար Ռոքսանա Լիսարագան հրաժարական էր ներկայացրել՝ քննադատելով նախագահի պաշտոնակատարի որոշումը:

И.о. президента Боливии попросила всех министров подать в отставку
И.о. президента Боливии Жанин Аньес обратилась ко всем министрам с просьбой подать в отставку для проведения перестановок в правительстве после того, как она объявила об участии в выборах главы государства. Об этом сообщила в воскресенье пресс-служба администрации президента.
"Конституционный президент Жанин Аньес считает общепринятым проведение перестановок в рабочей команде исполнительной власти в преддверии регистрации кандидатов, которые будут участвовать в свободных, беспристрастных и прозрачных выборах 3 мая. В связи с этим она приняла решение попросить об отставке всех министров перед новым этапом в переходном демократическом правительстве", - говорится в заявлении, которое приводится на сайте боливийской газеты La Razon.
Аньес обещала объявить новый состав кабмина в кратчайшие сроки.
24 января Аньес объявила, что будет участвовать в выборах президента, запланированных на 3 мая. Ранее она говорила, что не будет кандидатом. После объявления о выдвижении Аньес министр связи Боливии Роксана Лисаррага подала в отставку, раскритиковав решение и.о. президента.