Թրամփն ու Էրդողանը քննարկել են Լիբիայում հրադադարը և Սիրիայում բռնության դադարեցումը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և նրա թուրք գործընկեր Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկել են Լիբիայում հրադադարը, նաև՝ Սիրիայում բռնության դադարեցման անհրաժեշտությունը: Այս մասին Twitter-յան իր էջում հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարի տեղակալ Ջադ Դիրը:
«Այսօր Թրամփը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Երկու երկրների առաջնորդները քննարկել են Լիբիայում օտարերկրյա միջամտության վերացման անհրաժեշտությունը և հրադադարի ռեժիմի պահպանումը: Առաջնորդները համաձայնվել են, որ Սիրիայի Իդլիբ նահանգում իրականացվող բռնության գործողությունները պետք է դադարեցվեն»,- նշել է նա:
«Նախագահ Թրամփը նաև ընդգծել է Թուրքիայի և Հունաստանի կողմից Միջերկրական ծովի արևելյան մասում իրենց տարաձայնությունների կարգավորման կարևորությունը», - ավելացրել է Դիրը:

Трамп и Эрдоган обсудили перемирие в Ливии и прекращение насилия в Сирии
Президент США Дональд Трамп и его турецкий коллега Тайип Эрдоган обсудили в понедельник по телефону режим прекращения огня в Ливии, а также необходимость остановить насилие в Сирии. Об этом сообщил заместитель пресс-секретаря Белого дома Джадд Дир на своей странице в Twitter.
"Сегодня [в понедельник] Трамп провел телефонную беседу с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Лидеры двух стран обсудили необходимость устранения иностранного вмешательства и поддержания режима прекращения огня в Ливии. Лидеры согласились, что акты насилия, которые осуществляются в [провинции] Идлиб (Сирии), должны прекратиться", - отметил он.
"Президент Трамп также подчеркнул важность урегулирования Турцией и Грецией своих разногласий в восточной части Средиземноморья", - добавил Дир.