«Փաստ». Տիգրան Սարգսյանը հնարավոր է առաջիկայում վերադառնա ՀՀ քաղաքական դաշտ՝ նոր ուժի տեսքով
«Փաստ» թերթը գրում է, որ իր հավաստի աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ԵՏՄ կոլեգիայի նախագահ, ՀՀ նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն առաջիկայում պատրաստվում է վերադառնալ Հայաստան և բավականին ակտիվորեն ներգրավվել ՀՀ քաղաքական դաշտի զարգացումներին։ Ինչպես հայտնի է, 2020-ի փետրվարին լրանում է ԵՏՄ-ում Սարգսյանի նախագահության ժամկետը (ռոտացիոն կառավարման սկզբունքի համաձայն, ԵՏՄ նախագահությունը հաջորդիվ կստանձնի Բելառուսը), և նա ԵՏՄ-ում, մեծ հաշվով, այլևս անելիք չունի։
Թերթի աղբյուրը չի բացառել, որ նախկին վարչապետի՝ ՀՀ քաղաքական դաշտ վերադարձը լինի նոր ուժի տեսքով, որի ներկայացուցչական կազմը հնարավոր է բավականին տպավորիչ լինի։ Միաժամանակ թերթի կառավարական աղբյուրները, որոնք, ի դեպ, նույնպես կանխատեսում են, որ Սարգսյանը, ՀՀ վերադառնալով, ակտիվորեն ներգրավվելու է քաղաքական գործընթացների մեջ, նշում են, որ իշխանությունները Սարգսյանի վերադարձի հանգամանքը պահում են իրենց խոշորացույցի տակ։
Թերթի աղբյուրը փոխանցել է նաև, թե չի բացառվում, որ Տիգրան Սարգսյանի՝ Հայաստան վերադարձը ուղեկցվի տարբեր քրեական գործերում նրան ներառելու փաստով։ Մասնավորապես, կառավարության կուլիսներում տեղեկություններ են շրջանառվում, որ իշխանությունները նախատեսում են Սարգսյանի՝ ՀՀ վերադարձից հետո, հատկապես, եթե նա ընդգծված ընդդիմադիր դիրքավորում ունենա, հանգամանալից քննության ենթարկել նրա վարչապետության տարիները:

«Паст»: Тигран Саркисян, возможно, вскоре вернется в Армению
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что председатель Коллегии ЕЭК, бывший премьер-министр Армении Тигран Саркисян собирается вскоре вернуться в Армению и активно участвовать в политических процессах. Как известно, в феврале 2020 года истекает срок председательства Саркисяна в ЕАЭС (согласно принципу ротации, председательство в ЕАЭС перейдет к Беларуси) и в Евразийской экономической комиссии ему больше делать нечего.
Источник газеты не исключил, что экс-премьер, возможно, вернется в политику в виде новой силы, представительский состав которой будет довольно впечатлительным. При этом источники газеты в правительстве, которые также прогнозируют, что Тигран Саркисян, вернувшись в Армению, активно вовлечется в политические процессы, отмечают, что вопрос возвращения Тиграна Саркисяна находится в центре внимания властей.
«Как сообщают наши источники, не исключается, что возвращение Тигран Саркисяна в Армению будет сопровождаться возбуждением различных уголовных дел. В частности, в кулуарах правительства муссируются сведения, что власти планируют после возвращения Саркисяна в Армению подвергнуть детальному изучению годы его премьерства, особенно если он займет оппозиционную позицию», - пишет газета.