Զոհրաբ Մնացականյանը շեշտել է խաղաղ գործընթացում Արցախի ժողովրդի ընտրյալ ներկայացուցիչների ներգրավման անհրաժեշտությունը. Նաղդալյան
30/01/2020 19:26
Հունվարի 29-ին և 30-ին Ժնևում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի միջնորդությամբ և մասնակցությամբ տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը:
Դրան նախորդեց ՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ։
«Եռօրյա ինտենսիվ քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցերի լայն շրջանակի. 2019 թվականին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և քննարկված առաջարկների իրականացումը և ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու ուղղությամբ հնարավոր հաջորդ քայլերը, ապագա կարգավորման հիմքը հանդիսացող սկզբունքները և տարրերը։ Քննարկվել են նաև կարգավորման գործընթացի առաջմղմանն ուղղված ժամանակացույցը և օրակարգը:
Նախարար Մնացականյանը շեշտել է խաղաղ գործընթացում Արցախի ժողովրդի ընտրյալ ներկայացուցիչների ներգրավման անհրաժեշտությունը:
ԱԳ նախարարները համաձայնել են կրկին հանդիպել մոտ ապագայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո», - հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։

Armenia’s FM emphasizes the importance of involvement of Artsakh’s elected representatives in the peace process: Armenia's MFA
On January 29 and 30, the meeting of Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan Zohrab Mnatsakanyan and Elmar Mamadyarov was held in Geneva, with the mediation and participation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs Igor Popov (Russia), Stéphane Visconti (France), Andrew Schofer (USA) and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk.
The day before Minister Mnatsakanyan had a meeting with the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
"Over three days of intensive discussions, a wide range of issues related to the Nagorno-Karabakh peace process was discussed, including implementation of agreements and proposals discussed in 2019 and possible next steps to prepare the populations for peace; principles and elements forming the basis of a future settlement. The participants also discussed the timing and agenda for advancing the settlement process. Minister Mnatsakanyan emphasized the importance of involvement of Artsakh’s elected representatives in the peace process," Armenia's MFA spokesperson Anna Naghdalyan said in the statement.