ՍԴ նախագահի դեմ քրեական գործով վարչապետը կամ ուղիղ ցուցում է տալիս, կամ դարձել է «խաղալիք» իրավապահների ձեռքում. Տիգրան Աթանեսյան
30/01/2020 13:15
Որպես Նորայր Փանոսյանի պաշտպան, հայտարարում եմ, որ այս հոլովակը պարզապես տեղեկատվական մանիպուլյացիա է և սադրանք, Facebook-ում գրել է ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի սանիկ, ՀՀ արդարադատության նախարարության օրինականության վերահսկողության տեսչության նախկին պետ Նորայր Փանոսյանի պաշտպան Տիգրան Աթանեսյանը՝ անդրադառնալով Հանրային հեռուստաընկերությամբ ներկայացված Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ պատրաստած ռեպորտաժին։
«Ցավում եմ, որ այն տարածվում է ՀՔԾ-ի կողմից Հանրային հեռուստատեսությամբ, էլ չասեմ, որ երկրի վարչապետի կողմից նման հոլովակ տարածելը ու մեկնաբանելը վկայում է կամ քրեական գործի ապօրինի ընթացքի ուղղակի ցուցումի առկայության մասին կամ էլ վարչապետը դարձել է «խաղալիք» իրավապահների ձեռքում:
Վաղուց ժամանակն է, որ վարչապետը ունենա ոլորտին տիրապետող խորհրդական կամ օգնական, որ չընկնի նման ծուղակների մեջ», - գրել է Տիգրան Աթանեսյանը։
Հիշեցնենք, երեկ Հանրային հեռուստաընկերությունը «ՀՔԾ-ն մանրամասներ է ներկայացրել Հրայր Թովմասյանի մեղադրանքից» խորագրով ռեպորտաժ էր պատրաստել: Այս մասին հայտարարությամբ էր հանդես եկել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի փաստաբանական թիմը՝ նշելով, որ եթեր հեռարձակված Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ գեղարվեստական ոճով պատրաստված ռեպորտաժը հանրությանը ոչ հավաստի տվյալների, քրեական գործում եղած «ապացույցների» ակնհայտ կանխակալ ներկայացման և անմեղության կանխավարկածի ցինիկ խախտման ցայտուն օրինակ է։

Премьер-министр либо дает прямое указание по уголовному делу председателя КС, либо стал игрушкой в руках правоохранителей – Тигран Атанесян
30/01/2020 15:15
Заявляю как адвокат Норайра Паносяна, что этот видеосюжет – просто информационная манипуляция и провокация, написал на своей странице Facebook адвокат бывшего начальника Инспекции по надзору за законностью министерства юстиции, крестника председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна Норайра Паносяна – Тигран Атанесян, касаясь показанного Общественным телевидением Армении репортажа о председателе Конституционного суда Грайре Товмасяне.
«Сожалею, что это распространяется Специальной следственной службой в эфире Общественного телевидения, не говоря уже о том, что распространение и комментирование премьер-министром подобного видеосюжета свидетельствует либо о наличие прямого указания о незаконном ходе уголовного дела, либо о том, что премьер-министр стал "игрушкой" в руках правоохранителей.
Давно пора, чтобы премьер-министр имел осведомленного о сфере советника или помощника, чтобы не оказываться в подобных ловушках», - написал Тигран Атанесян.
Напомним, вчера в вечернем выпуске новостей Общественного телевидения Армении был показал репортаж под названием «Специальная следственная служба представила подробности обвинения Грайра Товмасяна». Адвокаты председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна выступили с заявлением, отметив, репортаж о председателе Конституционного суда Грайре Товмасяне подготовлен в художественном стиле и является ярким примером предоставления общественности недостоверных данных, тенденциозного освещения «доказательств» в уголовном деле и циничного нарушения презумпции невиновности.