Թրամփը ստեղծել է հատուկ աշխատանքային խումբ՝ «ուհանյան» կորոնավիրուսի դեմ պայքարելու համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշմամբ հատուկ աշխատանքային խումբ է ստեղծվել «ուհանյան» կորոնավիրուսի դեմ պայքարելու համար, հայտնում է Սպիտակ տունը:
Խումբն ամենօրյա խորհրդակցություններ է անցկացնում հունվարի 27-ից: Այն գլխավորում է երկրի առողջապահության նախարար Ալեքս Ազարը, որն իր աշխատանքը համակարգում է Ազգային անվտանգության խորհրդի հետ: Խմբի կազմում ընդգրկվել են Սպիտակ տան և կառավարական մի քանի հիմնարկությունների փորձագետներ, ներառյալ ինֆեկցիոն հիվանդությունների գծով երկրի առաջատար մասնագետները:
Այդ կառույցի խնդիրների թվում է՝ իրադրության մշտադիտարկման և վարակի տարածման կանխման միջոցառումների մշակումը, նաև բնակչությանը ժամանակին իրավիճակի մասին տեղեկացնելը: Սպիտակ տունը նշել է, որ ներկա դրությամբ «ԱՄՆ-ում վարակի տարածման ռիսկի մակարդակը ցածր է մնում»:

Трамп создал специальную рабочую группу по борьбе с "уханьским" коронавирусом
Решением президента США Дональда Трампа сформирована специальная рабочая группа по борьбе с коронавирусом, сообщил Белый дом в четверг.
Группа проводит ежедневные совещания с понедельника, 27 января. Ее возглавляет министр здравоохранения Алекс Азар, который координирует свою работу с Советом национальной безопасности. В состав группы вошли эксперты из Белого дома и некоторых правительственных учреждений, включая ведущих специалистов страны по инфекционным заболеваниям.
В задачи этой структуры входит разработка мер по мониторингу ситуации и предотвращению распространения вируса, а также своевременное информирование населения о состоянии дел. Белый дом отметил, что по состоянию на сегодняшний день "уровень риска распространения инфекции в Соединенных Штатах остается низким".