Ճապոնիայի պատվավոր կայսր Ակիհիտոն ուշագնաց է եղել
Կայսրական պալատի գործերի վարչության տվյալով՝ չորեքշաբթի նախկին միապետն ընկել է պալատի սենյակներից մեկում և որոշ ժամանակ կորցրել գիտակցությունը։ Դրանից անմիջապես հետո անցկացված բուժզննումը կատարվածի պատճառները չի պարզել։ Նշվում է, որ պատվավոր կայսրը արդեն վերականգնվել է և լավ է զգում։
Ակիհիտոն գահ է բարձրացել 1989 թվականին հոր մահից հետո և դարձել ճապոնացի առաջին միապետը, որը գահն զբաղեցրել է հետպատերազմյան սահմանադրության օրոք։ Նա գահից հրաժարվել է 2019 թվականի ապրիլի 30-ին, որից հետո նոր կայսր է դարձել նրա որդին՝ Նարուհիտոն։

Почетный император Японии Акихито упал в обморок
Почетный император Японии Акихито, который в прошлом году отрекся от престола, упал в обморок. Об этом сообщило в четверг агентство Kyodo.
По данным Управления делами императорского двора, в среду бывший монарх упал в одном из помещений дворца и на некоторое время потерял сознание. Обследование, которое он прошел сразу после этого, не выявило причин случившегося. Отмечается, что почетный император уже восстановился и чувствует себя хорошо.
Акихито взошел на трон в 1989 году после смерти отца и стал первым японским монархом, занявшим престол при послевоенной конституции. От престола он отрекся 30 апреля 2019 года, после чего новым императором стал его сын Нарухито.