Գերմանիայում բուժքրոջը կասկածում են նորածինների սպանության փորձի համար
Գերմանիայի Ուլմա համալսարանական կլինիկայի բուժքրոջը կասկածում են մահափորձ կատարելու մեջ այն բանից հետո, երբ կլինիկայում նորածինների մոտ մորֆինի պատճառով առաջացել են կյանքին սպառնացող շնչառական խնդիրներ, ասվում է Ուլմայի դատախազության մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Դատախազության կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ նշվում է, որ մոտավորապես նույն ժամանակահատվածում՝ անցած տարվա դեկտեմբերի 20-ին, հինգ նորածնի մոտ շնչառության խնդիրներ են առաջացել: Երեխաները շտապ օգնություն են ստացել բուժանձնակազմի կողմից, որպեսզի վերացվի նրանց առողջությանը սպառնացող վտանգը:
Սկզբում, ենթադրվում էր, որ սա վարակ է, բայց վերլուծությունները ցույց են տվել, որ նորածինները ստացել են ուժեղ անալգետիկ մորֆին: Կլինիկայի ղեկավարությունը դիմել է ոստիկանություն, որից հետո բուժքույրերից մեկի մոտ հայտնաբերվել է կրծքի կաթով ներարկիչ, որում եղել է մորֆին:
Դատախազության տվյալներով՝ բուժքույրը կասկածվում է հինգ դեպքերում ծանր մարմնական վնաս պատճառելու և սպանության փորձ կատարելու մեջ։

В Германии медсестру заподозрили в покушении на убийство новорожденных
Медсестру университетской клиники Ульма (федеральная земля ФРГ Баден-Вюртемберг) заподозрили в покушении на убийство после того, как у новорожденных детей в клинике из-за морфина возникли угрожающие жизни проблемы с дыханием, сообщается в пресс-релизе прокуратуры Ульма.
В заявлении, опубликованном на сайте прокуратуры, отмечается, что приблизительно в одно и то же время проблемы с дыханием возникли у пятерых новорожденных 20 декабря прошлого года. Дети получили оперативную помощь со стороны медицинского персонала, благодаря чему угроза их здоровью была устранена.
Первоначально предполагалось, что речь идет об инфекции, однако анализы показали, что новорожденные получили сильнодействующий анальгетик морфин. Руководство клиники обратилось в полицию, после чего в ходе обысков у одной из медсестер был обнаружен шприц с грудным молоком, в котором, как было установлено, содержался морфин.
По сообщению прокуратуры, медсестра подозревается в нанесении тяжких телесных повреждений и покушении на убийство в пяти случаях.