Նման հիմնարար փոփոխությունները չպետք է կատարվեն արտահերթ ընթացակարգով. Էդմոն Մարուքյանն՝ ԱԺ արտահերթ նիստի օրակարգի մասին
31/01/2020 14:54
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է փետրվարի 6-ին ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրելու որոշմանը:
Հարգարժա՛ն գործընկերներ,
Լուրեր են շրջում, որ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորները փետրվարի 06-ին նախաձեռնում են արտահերթ նիստ։ Ըստ մեր տեղեկությունների` օրակարգում նախագծերի մեկ փաթեթ է՝ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ», «Հանրաքվեի մասին» և «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին։
Այս մասին Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքում երեկ դրված տեղեկատվությունը հանվել է, սակայն նախագծերն արդեն հրապարակված են։
Փաթեթով մասնավորապես առաջարկվում է՝
- Մինչ Սահմանադրության փոփոխությունների ընդունումն Ազգային ժողովի կողմից Սահմանադրական դատարան դիմելը՝ նախագծի սահմանադրականությունը որոշելու նպատակով, դարձնել ոչ պարտադիր; նույնը՝ հանրաքվեի դրվող Սահմանադրության փոփոխությունների մասով,
- Ուժը կորցրած ճանաչել Ազգային ժողովի ընդունած Սահմանադրական փոփոխությունները Հանրապետության նախագահին ուղարկելու մասին դրույթը, ինչպես նաև Ազգային ժողովի նախագահին վերապահել այդ փոփոխությունները հրապարակելու գործառույթը, որն այժմ պատկանում է Հանրապետության նախագահին,
- Սահմանադրական դատարանի դատավորների ընտրությունն անցկացնել Ազգային ժողովի ոչ միայն հերթական, այլ նաև արտահերթ նիստերի ընթացքում։
Գտնում ենք, որ նման հիմնարար փոփոխությունները չպետք է կատարվեն արտահերթ ընթացակարգով։
Սահմանադրական փոփոխությունների ընդունման, Սահմանադրական դատարանի դատավորների ընտրության, Հանրապետության նախագահի լիազորությունների կրճատման հետ կապված փոփոխությունները, կարծում ենք, պետք է անցնեն Վենետիկի հանձնաժողովի փորձաքննությունը՝ հասկանալու համար, թե որքանով են դրանք համապատասխանում Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պարտավորություններին:

Такие фундаментальные изменения не должны проводиться по внеочередной процедуре – Эдмон Марукян о повестке внеочередного заседания парламента
31/01/2020 16:24
Руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян обратился к решению о созывы 6 февраля внеочередного заседания Национального Собрания.
«Дорогие граждане!
Муссируются сведения, что депутаты фракции «Мой шаг» 6 февраля инициируют внеочередное заседание парламента. По нашим сведениям, в повестке один пакет законопроектов – о внесении изменений и дополнений в конституционные законы «Регламент Национального Собрания», «О референдуме» и «О Конституционном суде».
Информация, размещенная на официальном сайте парламента, вчера была удалена, однако проекты законов уже опубликованы.
В частности в пакете предлагается:
- Обращение в Конституционный суд до принятия Национальным Собранием Конституционных поправок с целью установления конституционности – сделать необязательным; то же самое выносимых на референдум Конституционных изменений,
- Признать утратившим силу положения о отправке Президенту Республики принятых Национальным Собранием Конституционных поправок, а также предоставить председателю Национального Собрания функцию опубликования этих изменений, которая в настоящее время принадлежит Президенту Республики,
- Проводить выборы судей Конституционного суда не только во время очередных, но и внеочередных заседаний Национального Собрания.
Считаем, что подобные фундаментальные изменения  нельзя проводить по внеочередной процедуре.
Считаем, что изменения, связанные с принятием Конституционных поправок, выбором судей Конституционного суда, сокращением полномочий Президента Республики, должны пройти экспертизу Венецианской комиссии, чтобы понять, насколько они соответствуют международным обязательствам Республики Армения», - написал Эдмон Марукян.