ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանը Հատուկ քննչական ծառայությունում էր (Տեսանյութ)
Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանն այսօր Հատուկ քննչական ծառայությունում էր, փոխանցում է Aysor.am-ի թղթակիցը:
Դուրս գալով ՀՔԾ շենքից՝ նա չցանկացավ պատասխանել լրագրողների հարցերին:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի ու ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի վերաբերյալ քրեական գործը վերադարձրել է քննիչին՝ լրացուցիչ քննություն կատարելու համար։
Արա Բաբլոյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով` մի խումբ պաշտոնատար անձանց հետ ՀՀ սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու, ինչպես նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ:
Արսեն Բաբայանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով` Արա Բաբլոյանի և այլ պաշտոնատար անձանց կողմից ՀՀ սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալուն օժանդակելու, ինչպես նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ:

Бывший спикер парламента побывал в Специальной следственной службе (Видео)
Бывший спикер Национального Собрания Армении Ара Баблоян побывал сегодня в Специальной следственной службе, передает корреспондент Aysor.am.
Ара Балоян не захотел отвечать на вопросы журналистов после того как вышел из здания Специальной следственной службы.
Напомним, генеральная прокуратура Армении решила вернуть следователю уголовное дело в отношении бывшего председателя Национального Собрания Армении Ара Баблояна и бывшего заместителя руководителя аппарата парламента Арсена Бабаяна для проведения дополнительного расследования.
В рамках расследуемого в Специальной следственной службе Армении уголовного дела бывшему спикеру парламента Ара Баблояну предъявлено обвинение по ч.1 ст.300 («Узурпация государственной власти») и ч.1 ст.314 («Служебный подлог») Уголовного кодекса Армении.
Бывший заместитель руководителя Аппарата Национального Собрания Арсен Бабаян обвиняется по ч.1 ст.38-300 и ч.1 ст.314 Уголовного кодекса Армении – в содействии узурпации власти и служебном подлоге.