Առաջարկել եմ ներկայացնել այն տեղեկությունները, որոնց տիրապետում եմ. Դավիթ Հարությունյանը դիմել է ՀՔԾ
31/01/2020 11:35
ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանը գրավոր դիմում է ներկայացրել Հատուկ քննչական ծառայություն՝ նոտարական պալատի կողմից տարածքի վարձակալության մասով իր ունեցած տեղեկությունները հայտնելու համար:
«Առաջարկել եմ իրենց ներկայացնել այն տեղեկությունները, որոնց տիրապետում եմ: Դեռևս արձագանք չունեմ», - ասաց Հարությունյանը «Պրեսսինգ» հաղորդաշարի ժամանակ՝ անդրադառնալով ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի դեմ հարուցված քրեական գործին:
Հստակ ինչ տեղեկությունների մասին է խոսքը, Հարությունյանը չմանրամասնեց.
«Հիմա չեմ ուզում բացել փակագծերը, թե ինչ տեղեկատվության եմ տիրապետում, բայց կարող եմ ասել, որ այն, ինչ ներկայացվել է հաղորդման (Հ1-ի եթերով ցուցադրված՝ խմբ.) երկրորդ դրվագում, իրականության հետ որևէ աղերս չունի: Այն ծայրահեղ մանիպուլատիվ մոտեցում էր», - ասաց նա:
Խոսելով այն մասին, որ Հ1-ի ռեպորտաժում խախտվել է անմեղության կանխավարկածը, Հարությունյանը նշեց, որ անմեղության կանխավարկածը ոչ թե բառակապակցություն է, այլ Սահմանադրությամբ ամրագրված մարդու իրավունք, որը խախտելով, վարչապետն ուղերձ է հղել հանրությանը, որ պատրաստ է խախտելու ցանկացածի իրավունք:
«Սա նաև սոսկալի ճնշում է դատական իշխանության վրա, դեռևս դատական պրոցես տեղի չի ունեցել, կարծես թե, վերջնական դատական վճիռն է արձակվում և ուղերձ է հղվում դատարաններին, թե ինչ է իրենցից ակնկալվում», - ասաց Հարությունյանը:

Ex-minister possesses useful information relating to criminal case involving CC chairman, applies to SIS to provide it
Former Justice Minister Davit Harutyunyan has submitted a written application to the Special Investigation Service to share the information he has about the rent of a territory by the Notary Chamber.
“I have offered to present the information I have but there is no response yet,” Harutyunyan said at Pressing TV program, referring to the criminal case against chairman of the Constitutional Court Hrayr Tovmasyan.
Harutyunyan though did not unveil the information he possesses.
“I do not want to open the brackets now, but I can state that the second part of the program (Public TV’s coverage) has nothing in common with the reality. It was extremely manipulative approach,” he said.
As to the violation of presumption of innocence in the coverage, Harutyunyan said that the presumption of innocence is not only a phrase but human right registered by the Constitution and by violating it the Prime Minister sent a message to the public that he is ready to violate any right.
“It is also an awful pressure on the judicial authorities. The judicial process has not started yet but it seems that the final court ruling has been voiced, with it sending a message to the courts what they are expected to do,” Harutyunyan said.