Առաջարկել եմ ներկայացնել այն տեղեկությունները, որոնց տիրապետում եմ. Դավիթ Հարությունյանը դիմել է ՀՔԾ
31/01/2020 11:35
ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանը գրավոր դիմում է ներկայացրել Հատուկ քննչական ծառայություն՝ նոտարական պալատի կողմից տարածքի վարձակալության մասով իր ունեցած տեղեկությունները հայտնելու համար:
«Առաջարկել եմ իրենց ներկայացնել այն տեղեկությունները, որոնց տիրապետում եմ: Դեռևս արձագանք չունեմ», - ասաց Հարությունյանը «Պրեսսինգ» հաղորդաշարի ժամանակ՝ անդրադառնալով ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի դեմ հարուցված քրեական գործին:
Հստակ ինչ տեղեկությունների մասին է խոսքը, Հարությունյանը չմանրամասնեց.
«Հիմա չեմ ուզում բացել փակագծերը, թե ինչ տեղեկատվության եմ տիրապետում, բայց կարող եմ ասել, որ այն, ինչ ներկայացվել է հաղորդման (Հ1-ի եթերով ցուցադրված՝ խմբ.) երկրորդ դրվագում, իրականության հետ որևէ աղերս չունի: Այն ծայրահեղ մանիպուլատիվ մոտեցում էր», - ասաց նա:
Խոսելով այն մասին, որ Հ1-ի ռեպորտաժում խախտվել է անմեղության կանխավարկածը, Հարությունյանը նշեց, որ անմեղության կանխավարկածը ոչ թե բառակապակցություն է, այլ Սահմանադրությամբ ամրագրված մարդու իրավունք, որը խախտելով, վարչապետն ուղերձ է հղել հանրությանը, որ պատրաստ է խախտելու ցանկացածի իրավունք:
«Սա նաև սոսկալի ճնշում է դատական իշխանության վրա, դեռևս դատական պրոցես տեղի չի ունեցել, կարծես թե, վերջնական դատական վճիռն է արձակվում և ուղերձ է հղվում դատարաններին, թե ինչ է իրենցից ակնկալվում», - ասաց Հարությունյանը:

Предложил предоставить информацию, которой я владею – Давид Арутюнян обратился в Специальную следственную службу
Бывший министр юстиции Армении Давид Арутюнян представил письменное заявление в Специальную следственную службу, чтобы сообщить имеющиеся у него сведения по части аренды территории Нотариальной палатой.
«Предложил предоставить им ту информацию, которой я владею. Пока не получил ответа», - заявил Давид Арутюнян в интервью программе «Pressing», касаясь возбужденного против председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна уголовного дела.
Давид Арутюнян не уточнил, о какой конкретно информации идет речь.
«Не хочу сейчас раскрывать скобки, какой информацией я владею, но могу сказать, что то, что было представлено во втором эпизоде репортажа (показанного в эфире Общественного телевидения Армении – ред. Aysor.am) не имеет никакой связи с действительностью. Это крайне манипулятивный подход», - казал Давид Арутюнян.
Говоря о том, что в репортаже Общественного телевидения Армении нарушена презумпция невиновности, Давид Арутюнян отметил, что презумпция невиновности – это не просто словосочетание, а закрепленное Конституцией Армении право человека, нарушая которое, премьер-министр направил месседж обществу, что готов нарушить любое право.
«Это также страшное давление на судебную власть, судебный процесс еще не состоялся, вроде, однако уже выносится окончательный судебный приговор и судам направляется месседж, чего от них ждут», - сказал Давид Арутюнян.