Նարեկ Սամսոնյանը որպես վկա հրավիրվել է ՀՔԾ
«Քաղաքացիական գիտակցություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Նարեկ Սամսոնյանն այսօր հրավիրվել է Հատուկ քննչական ծառայություն:
«Այսօր ժամը 15:00-ին փաստաբանիս հետ կներկայանամ ՀՔԾ` որպես վկա հարցաքննվելու հարուցված քրեական գործի շրջանակներում: Վկայի կարգավիճակը պարտավորեցնում է մասնակցել հարցաքննությանը: Նման պարագայում ներկայանալու եմ վարույթն իրականացնող մարմնին: Հարցաքննությունից հետո պատրաստվում եմ ԶԼՄ ներկայացուցիչներին հետաքրքիր մանրամասներ հաղորդել հարցաքննությունից և ընհանրապես քրեական գործից և իրավապահների մոտիվացիայից», - նշել է Սամսոնյանը:
Երեկ ՀՔԾ-ից հայտնել էին, որ Նարեկ Սամսոնյանի` 26.01.2020թ.-ի ֆեյսբուքյան գրառման հիման վրա նախապատրաստվել են նյութեր` ՀՀ ՊԵԿ առանձին պաշտոնատար անձանց ենթադրյալ ոչ իրավաչափ հանձնարարություններ տալու և նրանց կողմից առերևույթ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու դեպքի առթիվ:
Նախապատրաստված նյութերի հիման վրա 30.01.2020թ.-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Նշենք, որ Նարեկ Սամսոնյանի՝ հունվարի 26-ին արած գրառումը, որի հիման վրա, ենթադրաբար, կարող էր քրեական գործ հարուցվել, «3000$ 1կգ սև իկռա առնող Վարչապետ»-ն է։

Нарек Самсонян приглашен в Специальную следственную службу в качестве свидетеля
Председатель общественной организации «Гражданское сознание», редактор сайта Antifake Нарек Самсонян приглашен сегодня в Специальную следственную службу в качестве свидетеля.
«Сегодня, в 15:00, вместе с адвокатом я явлюсь в качестве свидетеля в Специальную службу в рамках возбужденного дела. Статус свидетеля обязывает к участию в допросе. В таком случае я должен явиться в орган, осуществляющий производство. После допроса собираюсь сообщить представителям СМИ интересные подробности о допросе, вообще об уголовном деле и мотивации правоохранителей», - отметил Нарек Самсонян.
Накануне Специальная следственная служба сообщила, что на основании записи Нарека Самсоняна в Facebook 26.01.2020г. подготовлены материалы о даче предположительно неправомерных поручений отдельным должностным лицам Комитета государственных доходов Армении и явного случая злоупотребления ими должностными полномочиями.
На основании подготовленных материалов в Специальной следственной службе 30.01.2020г. возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст.308 Уголовного кодекса Армении.
Отметим, что пост Нарека Самсоняна в Facebook от 26 января, на основании которого предположительно может быть возбуждено уголовное дело, озаглавлен «Покупающий 1 кг черной икры за 3000$ Премьер».