«Փաստ». Իշխանությունները ՍԴ-ն ցրելու ճանապարհով չեն գնա
«Փաստ» թերթը գրում է. «Օրերս անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, թե «շուտով կհանգուցալուծվի»: Իսկ ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանն էլ նախօրեին նույնիսկ ժամկետներ էր նշել՝ ասելով, թե առաջիկա 1-2 ամսում Սահմանադրական դատարանի թեման մեկընդմիշտ փակ կլինի:
Այս թեմային անդրադարձել են նաև իշխող ուժի այլ ներկայացուցիչներ: Ոմանք նույնիսկ նշել են, թե ՍԴ մի քանի դատավորներ օգտվելու են վաղաժամ կենսաթոշակի հնարավորությունից: Սրան գումարվում են խոսակցությունները սահմանադրական փոփոխություններով ՍԴ-ն ցրելու մասին:
«Փաստ» թերթի աղբյուրները պնդում են, որ նման հայտարարություններն ըստ էության մանիպուլյացիայի, կամ, ինչպես որոշ փորձագետներ են արդեն որակում, «քաղաքական-ինֆորմացիոն բլեֆի» տարրեր են պարունակում, որոնք նպատակ ունեն մի կողմից՝ ձևավորել հանրային կարծիք, մյուս կողմից՝ ազդել ՍԴ դատավորների որոշման վրա:
Սակայն, մեր տեղեկություններով, իշխանությունները ՍԴ-ն ցրելու ճանապարհով չեն գնա, քանի որ անհանգստացած են միջազգային կառույցների ակնկալվող սուր արձագանքից: Ինչ վերաբերում է դատավորներին, ապա նույն աղբյուրները պնդում են, որ նրանք չեն պատրաստվում օգտվել վաղաժամ կենսաթոշակից, որին մասնագետները տվել են «օրենքով կաշառք» անվանումը»:

«Паст»: Власти не пойдут на роспуск Конституционного суда
На днях премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя создавшуюся округ Конституционного суда ситуацию, заявил, что она «вскоре разрешится». А вице-спикер парламента Ален Симонян накануне даже назвал сроки, отметив, что в течение ближайших 1-2 месяцев тема Конституционного суда закроется раз и навсегда.
К этой теме обращались также другие представители правящей политической силы. Некоторые даже отмечали, что несколько судей Конституционного суда воспользуются возможностью досрочного выхода на пенсию. К этому прибавляются также разговоры о роспуске Конституционного суда путем конституционных реформ.
Источники издания утверждают, что подобные заявления являются, по сути, манипуляцией, или как называют некоторые эксперты – элементами «политико-информационного блефа», которые, с одной стороны, преследуют цель – сформировать общественное мнение, а с другой – повлиять на решение судей Конституционного суда.
Однако, по сведениям издания, власти не пойдут по пути роспуска Конституционного уда, поскольку обеспокоены ожидающейся серьезной реакцией со стороны международных структур. Что касается судей, то по утверждению те же источников, они не намерены воспользоваться досрочным выходом на пенсию, которую специалисты называют «узаконенной взяткой».