Փոփոխություններ «ԱԺ կանոնակարգում»՝ հակառակ Սահմանադրության, նոր ՍԴ ստեղծում՝ հակառակ իրավունքի գերակայության սկզբունքի. Ամրամ Մակինյան
03/02/2020 10:04
Կցանկանայի լսել քաղաքական իշխանության «հիմնավորումներն» առ այն, թե որքան է նշված «երկքայլային պարզունակ կոմբինացիան» համապատասխանում ԵԽԽՎ Մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողների վերջին հայտարարությանը, Facebook-յան իր էջում գրել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի փաստաբանական խմբի անդամ Ամրամ Մակինյանը:
« «Իմ քայլը» խմբակցության «իրավական գիգանտների» նախագծած «երկքայլային պարզունակ կոմբինացիայի» փաստական նկարագրություն՝
1. Քայլ առաջին՝ հնարավորինս կարճ ժամկետում «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխությունների կատարում՝ նախատեսելով Ազգային ժողովի իրավասությունն առանց Սահմանադրական դատարանի համաձայնության իրականացնելու սահմանադրական փոփոխություններ՝ ի հակառակ Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 2-րդ մասի առաջին նախադասության։
2. Քայլ երկրորդ՝ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելու անմիջապես հետո սահմանադրական փոփոխությունների ընդունում՝ փոփոխելով Սահմանադրության 213-րդ հոդվածը և նախատեսելով նոր սահմանադրական դատարանի ստեղծում՝ ի հակառակ իրավունքի գերակայության սկզբունքի և այն հանգամանքի, որ Սահմանադրության «եզրափակիչ և անցումային» դրույթներում հնարավոր չէ իրականացնել փոփոխություններ։ Սրան զուգահեռ կկատարվեն փոփոխություններ մի շարք օրենսդրական ակտերում՝ նախատեսելով սահմանադրական դատարանի «հին դատավորների» սոցիալական երաշխիքները», - գրել է Մակինյանը:

Changes in NA Regulation law contrary to the Constitution, creation of new CC contrary to rule of law principle: Amram Makinyan on intentions of ruling force
03/02/2020 11:06
Member of defense team of Armenia’s CC chairman Hrayr Tovmasyan, lawyer Amram Makinyan said he would like to listen to the “groundings” of the ruling force on how the mentioned “two-step simple combination” corresponds to the recent statement of the co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe for the monitoring of Armenia.
“The factual description of the “two-step simple step combination” projected by “legal giants” of My Step faction:
Step 1: amendments in the constitutional law on “National Assembly Regulations” in possible shortest period of time to implement constitutional changes without the consent of the Constitutional Court contrary to part 2 of the Article 169 of Armenia’s Constitution.
Step: 2: Immediately after amendments in the “National Assembly Regulations” constitutional law btong into force adoption of constitutional changes by amending the Article 213 and envisaging creation of new Constitutional Court contrary to the principle of rule of law and the circumstance that it is impossible to make changes in the “final and transitional” provisions of the Constitution. In parallel with it changes will be made in a number of legislative acts, envisaging the social guarantees of “old judges” of the Constitutional Court,” Makinyan wrote on Facebook.