Փոփոխություններ «ԱԺ կանոնակարգում»՝ հակառակ Սահմանադրության, նոր ՍԴ ստեղծում՝ հակառակ իրավունքի գերակայության սկզբունքի. Ամրամ Մակինյան
03/02/2020 10:04
Կցանկանայի լսել քաղաքական իշխանության «հիմնավորումներն» առ այն, թե որքան է նշված «երկքայլային պարզունակ կոմբինացիան» համապատասխանում ԵԽԽՎ Մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողների վերջին հայտարարությանը, Facebook-յան իր էջում գրել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի փաստաբանական խմբի անդամ Ամրամ Մակինյանը:
« «Իմ քայլը» խմբակցության «իրավական գիգանտների» նախագծած «երկքայլային պարզունակ կոմբինացիայի» փաստական նկարագրություն՝
1. Քայլ առաջին՝ հնարավորինս կարճ ժամկետում «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխությունների կատարում՝ նախատեսելով Ազգային ժողովի իրավասությունն առանց Սահմանադրական դատարանի համաձայնության իրականացնելու սահմանադրական փոփոխություններ՝ ի հակառակ Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 2-րդ մասի առաջին նախադասության։
2. Քայլ երկրորդ՝ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելու անմիջապես հետո սահմանադրական փոփոխությունների ընդունում՝ փոփոխելով Սահմանադրության 213-րդ հոդվածը և նախատեսելով նոր սահմանադրական դատարանի ստեղծում՝ ի հակառակ իրավունքի գերակայության սկզբունքի և այն հանգամանքի, որ Սահմանադրության «եզրափակիչ և անցումային» դրույթներում հնարավոր չէ իրականացնել փոփոխություններ։ Սրան զուգահեռ կկատարվեն փոփոխություններ մի շարք օրենսդրական ակտերում՝ նախատեսելով սահմանադրական դատարանի «հին դատավորների» սոցիալական երաշխիքները», - գրել է Մակինյանը:

Амрам Макинян: Изменения в закон «Регламент Национального Собрания» – против Конституции, создание нового КС – против принципа верховенства закона
03/02/2020 11:26
Хотел бы услышать «обоснования» политической власти о том, насколько отмеченная «двухшаговая примитивная комбинация» соответствует заявлению Содокладчиков Мониторингового комитета Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по Армении, написал на своей странице в Facebook адвокат председателя Конституционного суда Амрам Макинян.
«Фактическое описание «двухшаговой примитивной комбинации», спроектированной «правовыми гигантами» фракции «Мой шаг»:
1. Первый шаг – в возможно короткий срок внесение изменений в конституционный закон «Регламент Национального Собрания», предусмотрев правомочие Национального Собрания без согласия Конституционного суда осуществить конституционные изменения, противоречащие первому предложению части 2 статьи 169 Конституции Армении.
2. Шаг второй – принятие конституционных изменений сразу после вступления в силу изменений в конституционный закон «Регламент Национального Собрания», изменив статью 213 Конституции Армении и предусмотрев создание нового конституционного суда, противоречащего принципу верховенства закона и тому обстоятельству, что невозможно внести изменения в «заключительные и переходные» положения Конституции. Параллельно с этим будут внесены изменения в ряд законодательных актов, предусмотрев социальные гарантии «прежних судей» конституционного суда», - написал Амрам Макинян.