Վարշավան կարող է զբաղեցնել Լոնդոնի տեղը ԵՄ-ում, հայտարարել է Լեհաստանի ԱԳՆ ղեկավարը
Լեհաստանը կարող է զբաղեցնել Մեծ Բրիտանիայի տեղը Եվրամիությունում: Այս մասին РАР գործակալությանն ասել է Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Յացեկ Չապուտովիչը:
«Միությունն ավելի փոքր կլինի բնակչության թվաքանակի, տնտեսական ներուժի, ռազմական ուժի և աշխարհում ունեցած ազդեցության տեսանկյունից: Հարցն այն մասին է, թե ինչ դեր կխաղա Լեհաստանը` Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուց հետո», - ասել է Չապուտովիչը:
Նա կարծում է, որ երկուշաբթի սկսվող Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի այցը Լեհաստան «նույնպես խորհրդանշական է, քանի որ Լեհաստանը ներկայանում է որպես պետություն, որը կարող է զբաղեցնել Մեծ Բրիտանիայի նախկին տեղը»:
«Կարծում եմ՝ Լեհաստանի դերը Միությունում կաճի, չնայած դա էլ չի լինի նախկին Միությունը», - ավելացրել է նախարարը:

Варшава может занять место Лондона в ЕС, заявил глава МИД Польши
Польша может занять в Европейском союзе место Великобритании, заявил министр иностранных дел Польши Яцек Чапутович в интервью агентству РАР.
"Союз будет меньше с точки зрения численности населения, экономического потенциала, военной силы и влияния в мире. Вопрос в том, какую роль будет играть Польша после выхода Великобритании", - сказал Чапутович.
Он считает, что начинающийся в понедельник визит в Польшу президента Франции Эммануэля Макрона после Brexit "также символичен в том смысле, что он указывает на Польшу как на государство, которое может занять прежнее место Великобритании".
"Я думаю, что роль Польши в Союзе будет расти, хотя это уже не будет тот же Союз", - добавил министр.