Քոչարյանի գործով վերաքննիչ դատարանի որոշումը կհրապարակվի փետրվարի 6-ին
Վերաքննիչ քրեական դատարանն այսօր շարունակեց դատախազության կողմից բերված` ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին «Մարտի 1»-ի մայր գործի ամբողջական նյութերի տրամադրման դեմ բողոքի քննությունը, տեղեկացնում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը։
Մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը նշեց, որ առաջին ատյանի դատարանը թույլ է տվել դատական սխալ՝ մասնավոր շահին անհիմն առավելություն տալով հանրային շահի նկատմամբ, ուստի դատարանի որոշումը ենթակա է ամբողջությամբ բեկանման։ Ըստ Պետրոսյանի՝ մեղադրյալը կարող է ծանոթանալ այն գործի նյութերին, որի շրջանակներում իրեն մեղադրանք է առաջադրվել։
Ռ․ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի խոսքով, առաջին ատյանը գերակա է համարել մասնավոր շահը, բայց միևնույն ժամանակ, դռնփակ նիստում, ապահովելով գաղտնիության ռեժիմը, հավասարակշռել է այն հանրային շահի հետ։
Ըստ Խուդոյանի, պաշտպանական կողմին տրամադրված հատորներում ներկայացված ցուցմունքներն ամբողջական չեն։
«Քննիչներն առանձնացրել են մեղադրանքն հիմնավորող ապացույցներ։ Սա ամենևին պատահականություն չէ։ Մենք վստահ ենք, որ քննությունն ամբողջությամբ գնացել է հենց այդ ուղղությամբ՝ հավաքել մեղադրական ապացույցներ և փորձել հնարավորինս խուսափել արդարացնող ապացույցներից», - նշեց Խուդոյանը:
Պաշտպանն ընդգծեց, որ դատախազությանն ու Քննչական ծառայությանը վստահելու որևէ հիմք չունեն։ «Վարույթ իրականացնող մարմինը նախկինում արդեն իսկ թաքցրել է պաշտպանական կողմից գործի նյութերը», - ասաց Խուդոյանը։
Նա նշեց, որ «Մարտի 1-ի» գործով ամբողջական քննություն չի իրականացվում, ինչը ոտնահարում է հանրային շահը։ Ըստ նրա՝ «Մարտի 1»-ի գործի բացահայտումը հանրային պահանջ է և կա միայն երկու մարդ, ով չի ցանկանում, որ այս գործն ամբողջությամբ բացահայտվի։ «Երկու հոգու առնվազն գիտեմ․ մեկը քննիչն է, մյուսը՝ դատախազը։ Երրորդը կարող եք լինել Դուք» ,- նշեց Խուդոյանը, դիմելով դատավոր Արմեն Դանիելյանին։
Դատարանն ավարտեց բողոքի քննությունը և հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ դատակատ ակտ կայացնելու։ Այն կհրապարակվի փետրվարի 6-ին, ժամը 10:30-ին։
Նշենք, որ պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը նախաքննության ընթացքում միջնորդություն էր ներկայացրել, պահանջելով տրամադրել Մարտի 1-ի մայր գործով բոլոր նյութերը։ Սակայն քննիչը մերժել է: Փաստաբանը բողոք էր ներկայացրել դատարան, և 2019 թ․ նոյեմբերին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արման Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, բավարարել էր բողոքը՝ պարտավորեցնելով ՀՔԾ-ին Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին տրամադրել Մարտի 1-ի մայր գործով բոլոր նյութերը։ Դատախազությունը բողոքարկել է դատարանի նշված որոշումը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի հունիսի 25-ին Արմեն Դանիելյանը բեկանել էր Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի՝ Ռոբերտ Քոչարյանին Արցախի ներկա և նախկին նախագահների անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու և Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ ուղարկելու մասին որոշումները։

Апелляционный суд огласит решение по делу Роберта Кочаряна 6 февраля
Апелляционный уголовный суд сегодня продолжил рассмотрение жалобы прокуратуры на предоставление адвокатам второго президента Армении Роберта Кочаряна полноценных материалов дела 1 марта.
Прокурор Петрос Петросян отметил, что суд первой инстанции допустил судебную ошибку, предоставив частным интересам необоснованное преимущество над общественным интересом, поэтому решение суда подлежит отмене полностью. По словам Петросяна, обвиняемый может ознакомиться с материалами дела, в рамках которого ему предъявлено обвинение.
По словам адвоката Роберта Кочаряна Оганнеса Худояна, первая инстанция посчитала приоритетным частный интерес, но в то же время на закрытом заседании, обеспечив режим секретности, уравновесила его с общественным интересом.
По словам Худояна, показания, имеющиеся в томах, предоставленных защитной стороне, не являются целостными.
«Следователи выделили доказательства, обосновывающие обвинение. Это вовсе не случайность. Мы уверены, что следствие полностью пошло именно в этом направлении – собрать обвинительные доказательства и попытаться по возможности избежать оправдательных доказательств», - отметил Ованнес Худоян.
Адвокат подчеркнул, что у них нет никаких оснований доверять прокуратуре и следственной службе. «Орган, осуществляющий производство, в прошлом уже скрыл от защиты материалы дела», - сказал Худоян.
Он отметил, что по делу«1 марта не проводится полноценное расследование, что попирает общественный интерес. По его словам, раскрытие дела 1 марта является общественным требованием, и есть только два человека, которые не хотят, чтобы это дело было раскрыто полностью.
«Я знаю как минимум двух человек: один – следователь, другой – прокурор. Третьим можете быть Вы», - отметил Худоян, обращаясь к судье Армену Даниеляну.
Суд завершил рассмотрение жалобы и удалился в совещательную комнату для вынесения судебного акта. Решение будет опубликовано 6 февраля в 10:30.
Отметим, что защитник Оганнес Худоян в ходе предварительного следствия представил ходатайство, требуя предоставить все материалы по делу 1 марта. Адвокат подал жалобу в суд, и в ноябре 2019 г. суд общей юрисдикции города Ереван под председательством судьи Армана Ованнисяна удовлетворил жалобу, обязав Специальную следственную службу предоставить защитникам Роберта Кочаряна все материалы по делу 1 марта. Прокуратура обжаловала данное решение суда.
Напомним, 25 июня прошлого года Армен Даниелян отменил решения судьи первой инстанции общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство нынешнего и бывшего президентов Арцаха и о приостановлении производства по делу Роберта Кочаряна и других.