Առանց հանցագործություն կատարելու հնարավոր չէ շրջանցել սահմանադրական կարգավորումը. Միհրան Պողոսյանը՝ «Իմ քայլը» խմբակցության հեղինակած օրենքի նախագծի մասին
03/02/2020 13:29
Օրենսդրական փոփոխության միջոցով, առանց հանցագործություն կատարելու, հնարավոր չէ շրջանցել սահմանադրական կարգավորումը, Facebook-ի իր էջում գրել է փաստաբան Միհրան Պողոսյանը՝ անդրադառնալով «Իմ քայլը» խմբակցության հեղինակած օրենքի նախագծին:
««Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորի կողմից շրջանառության մեջ դրված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առերևույթ և ուղղակի կերպով հակասում է Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 2-րդ մասի առաջին նախադասությանը։ Պատահական չէ, որ նախագծի հիմնավորման մեջ նախագծի հեղինակները որևէ հղում չեն նախատեսել Սահմանադրության նշված կետին։ Ավելին, կարծես դիտավորյալ կերպով արհամարհել են նշված սահմանադրական նորմի գոյությունը։
Համաձայն նշված դրույթի՝ Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված դեպքերում Սահմանադրական դատարան դիմում է Ազգային ժողովը` Սահմանադրության փոփոխությանը, վերպետական միջազգային կազմակերպություններին անդամակցությանը կամ տարածքի փոփոխությանը վերաբերող հարցերով:
Այսինքն, «Սահմանադրական դատարան դիմում է Ազգային ժողովը» ձևակերպումն ուղղակիորեն ենթադրում է, որ Սահմանադրության փոփոխության, վերպետական միջազգային կազմակերպություններին անդամակցության կամ տարածքի փոփոխության վերաբերող հարցերով Ազգային ժողովի պարտավոր է դիմել Սահմանադրական դատարան։
Հետևաբար, սահմանադրական փոփոխությանը վերաբերող հարցերով Սահմանադրական դատարանին դիմելն Ազգային ժողովի օբյեկտիվ պարտականությունն է, ոչ թե հայեցողական լիազորությունը։
Հ.Գ. Առաջիկա օրերին ցանկանում եմ տեսնել նախագծի հեղինակները «հիմնավորումներն» առ այն, թե ինչպես Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 2-րդ մասի առաջին նախադասությունը թույլ տալիս սահմանադրական փոփոխության վերաբերող հարցերով Սահմանադրական դատարան դիմելը նախատեսել որպես Ազգային ժողովի «հայեցողական» լիազորություն։
Հ.Գ.Գ ՈՒ ոչ մի ձուկ, ու ոչ մի մուկ չի պլստալու, կտրելու ենք բոլոր պետության դեմ ոտնձգած բոլոր հանցագործների թաթիկները...»:

Нельзя обойти конституционное регулирование, не совершив преступления – Мигран Погосян о законопроекте фракции «Мой шаг»
03/02/2020 15:36
Невозможно обойти конституционное регулирование путем законодательного изменения, не совершив при этом преступления, написал на своей странице в Facebook адвокат Мигран Погосян, касаясь инициированного фракцией «Мой шаг» законопроекта.
«Проект о внесении изменений и дополнений в конституционный закон «Регламент Национального Собрания», введенный в обращение фракцией «Мой шаг», явно и прямо противоречит первому предложению части 2 статьи 169 Конституции Армении. Неслучайно, что в обосновании проекта авторы не предусмотрели какой-либо ссылки на указанный пункт Конституции. Более того, существование указанной конституционной нормы умышленно игнорируется.
Согласно указанной норме, в случаях, установленных пунктом 2 статьи 168 Конституции, Национальное Собрание обращается в Конституционный Суд по вопросам, относящимся к изменениям в Конституции, членству в надгосударственных международных организациях или изменению территории.
То есть, формулировка «Национальное Собрание обращается в Конституционный Суд»  напрямую предполагает, что  в случае вопросов, касающихся внесения изменений в Конституцию, членства в надгосударственных международных организациях или изменения территории, Национальное Собрание обязано обращаться в Конституционный суд.
Следовательно, обращаться в Конституционный суд по вопросам изменений в Конституции – прямая обязанность Национального Собрания, а не правомочие по усмотрению.
P.S. В ближайшие дни хочу увидеть «обоснования» авторов законопроекта в связи с тем, как первое предложение части 2 статьи 169 допускает предусматривать обращение в Конституционный суд по вопросам изменений в Конституции в качестве полномочия Национального Собрания «по усмотрению».
P.S.S. Ни одной мыши, ни одной рыбке не удастся ускользнуть, отрежем руки всем совершающим посягательства против государства преступникам», - написал Мигран Погосян.