Ուղևորատար ինքնաթիռի օդաչուների հրմշտոցի պատճառով չվերթը խափանվել է
Փարիզից Մոսկվա թռչող ուղևորատար օդանավի օդաչուների վեճը խափանել է չվերթը և վշտացրել ռուսաստանցիներին: Տեղի ունեցածի մասին պատմել է ականատես Կիրիլ Ֆոն Հոֆմանը:
Միջադեպը տեղի է ունեցել «Air France» ավիաընկերության օդանավում, որը կատարում էր AF1744 չվերթը: Հոֆմանը հայտնել է, որ Շառլ դը Գոլ օդանավակայանից թռչելուց առաջ ուղեւորները սկանդալի ձայներ են լսել օդաչուների խցիկից, որից հետո օդանավը վերադարձել է դեպի վայրէջքային տերմինալ:
«Բարձրախոսով ռուսերենով, ֆրանսերենով և անգլերենով հայտնել են, որ օդաչուների խցիկում ծեծկռտուք է եղել, և թռիչքը կշարունակվի միայն այն բանից հետո, երբ անձնակազմը փոխարինվի», - հստակեցրել է զբոսաշրջիկը:
Օդաչուներին փոխելուն պես օդանավը թռչել է «Շերեմետևո», սակայն 1,5 ժամ անց վերադարձել է Շառլ դը Գոլ:
«Սրահում անչափ ցուրտ էր, իլյումինատորները սառած էին, անտանելի էր նստելը, ծանր էր շնչելը», - հիշում է Հոֆմանը:
Նրա խոսքը RT-ի հետ զրույցում հաստատել է ռուսաստանցի Ալֆիա Նեստերենկոն, որը թռչել է նույն օդանավով:
«Շատ անհանգիստ էինք թռչում, ասես ավտոբուսն ընթանում էր գյուղական ճանապարհով՝ ամպեր չկային, բայց մշտական տուրբուլենտություն կար: Ինչի՞ մասին է սա խոսում: Այն մասին, որ թևերը ծածկված էին սառույցով, և դրանք չէին կարողանում հաղթահարել օդանավի կառավարումը», - հստակեցրել է նա՝ ավելացնելով, որ չվերթը 12 ժամով հետաձգվել է:

Потасовка пилотов пассажирского самолета сорвала рейс
Ссора пилотов пассажирского лайнера, летевшего из Парижа в Москву, сорвала рейс и расстроила россиян. О случившемся рассказал очевидец Кирилл Фон Хоффман. Его слова приводит «Пятый канал».
Согласно информации источника, инцидент произошел на борту авиакомпании Air France, выполнявшем рейс AF1744. Как сообщил Хоффман, перед вылетом из аэропорта Шарль-де-Голль пассажиры услышали скандалы в кабине пилотов, после чего воздушное судно вернулось к посадочному терминалу.
«По громкой связи на русском, французском и английском языках объявили, что в кабине пилота произошла потасовка и взлет продолжится только после того, как экипаж будет заменен», — уточнил турист.
Как только пилотов заменили, самолет вылетел в Шереметьево, однако спустя полтора часа вернулся в Шарль-де-Голль. «В салоне было очень холодно, иллюминаторы были все замерзшие, было невыносимо сидеть, тяжело дышать», — вспоминает Хоффман полет.
Его слова в интервью РЕН ТВ подтвердила и другая россиянка Альфия Нестеренко, летевшая в этом же самолете. «Летели очень беспокойно, как будто автобус несся по сельским дорогам — нет облаков, но есть постоянно турбулентность. О чем говорит? О том, что крылья набились льдом, и они не могут справиться с управлением самолета», — уточнила она, добавив, что рейс был задержан на 12 часов.
В результате путешественники смогли добраться до Москвы после того, как их пересадили в другой лайнер. Однако, по их словам, из-за случившегося многие пассажиры не успели на пересадку и потеряли билеты.