Ղազախստանում ձերբակալվել են ենթադրյալ ահաբեկիչներ
Ղազախստանում երկու ամսով ձերբակալվել է ապակառուցողական կրոնական շարժման հինգ հետևորդ՝ ահաբեկչության կասկածանքով, երկուշաբթի հայտնել է հանրապետության ազգային անվտանգության հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը:
«2020 թվականի հունվարի 27-ին ահաբեկչության կասկածանքով Ղազախստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության հանձնաժողովը Քարագանդա և Տարազ քաղաքներում 2 ամսով ձերբակալվել է ապակառուցողական կրոնական շարժման 5 հետևորդ», - նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ հանձնաժողովի՝ բոլոր ձերբակալվածները նախկինում դատապարտված էին ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների համար:
Ըստ քննիչների՝ խումբը ստեղծվել է Ղազախստանում ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու համար, այդ թվում՝ մարդաշատ վայրերում:

В Казахстане арестована группа предполагаемых террористов
Пять последователей деструктивного религиозного течения были арестованы в Казахстане на два месяца по подозрению в терроризме, сообщила пресс-служба в понедельник пресс-служба Комитета национальной безопасности (КНБ) республики.
"Двадцать седьмого января 2020 года КНБ Республики Казахстан в городах Караганда и Тараз по подозрению в терроризме задержаны и с санкции суда подвергнуты аресту сроком на 2 месяца 5 последователей деструктивного религиозного течения", – говорится в комментарии ведомства.
По информации комитета, все задержанные лица ранее были судимы за совершение тяжких и особо тяжких преступлений.
Как полагают следователи, группа была сформирована для совершения террористических актов в Казахстане, в том числе в местах большого скопления людей.