Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը հակասահմանադրական, հակաիրավական թուղթ է. Նաիրա Զոհրաբյան
««Իմ քայլի» պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանի ներկայացրած նախագծում օրենսդրական նախաձեռնություն չկա: Դա հակասահմանադրական, հակաիրավական թուղթ է, ես դա չեմ անվանի օրենքի նախագիծ կամ փաստաթուղթ: Դրա նպատակը Սահմանադրական դատարանը խաղից դուրս թողնելն է», - ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Եթե փետրվարի 6-ին ԱԺ դահլիճում այս նախագիծն անցնի, իսկ ես գրեթե վստահ եմ, որ անցնելու է, ապա այն իսկապես բերելու է լրջագույն հետևանքների և ծանր ձևախեղումների, ինչի մասին այս օրերին խոսում են նաև իմ կողմից շատ իրավաբաններ՝ Գագիկ Ղազինյանը, Գևորգ Դանիելյանը, բոլորը: Չկա որևէ սահմանադրագետ, լուրջ իրավաբան, որը զգոնության կոչ չանի ու չհորդորի այդ նախագիծն ուղղակի չքննարկել», - հավելեց նա:
Արձագանքելով «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցի երեկվա հայտարարությանը, թե Հայաստանի բոլոր քաղաքացիները իրենց լիազորել են լուծել ՍԴ հարցը՝ Զոհրաբյանն ընդգծեց, որ ամբողջ ժողովրդի անունից որևէ քաղաքական ուժ խոսելու իրավունք չունի:
«Ես էլ  եմ ՀՀ քաղաքացի և ես որևէ մեկին չեմ տվել մանդատ՝ լուծելու ՍԴ թնջուկը: Ավելին, ես գտնում եմ, որ մեր երկրում ավելի կարևոր հարցեր կան, քան՝ արհեստականորեն օրակարգ բերված այդ հարցը: Մեզ համար անձերի խնդիր չկա և ամեն ինչ անելու ենք երկրում օրենքի գերակայության հաստատման համար», - նշեց Զոհրաբյանը։

Наира Зограбян: Представленный проект конституционных поправок – это антиконституционный, противоправный документ
«В представленном депутатом фракции «Мой шаг» Ваагном Овакимяном проекте нет законодательной инициативы. Это антиконституционный, противоправный документ, я не могу называть это законопроектом или документом. Это преследует цель вывести из игры Конституционный суд», - заявила сегодня на брифинге депутат фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
«Если этот проект пройдет 6 февраля в зале парламента, а я почти уверена, что он пройдет, то он действительно приведет к серьезнейшим проблемам и тяжелым искажениям, о чем в эти дни говорят также многие юристы – Гагик Казинян, Геворк Даниелян и другие. Нет ни одного специалиста по конституционному праву, серьезного юриста, который не призывал бы проявить бдительность и отказаться от обсуждения этого проекта», - сказала Наира Зограбян.
Касаясь вчерашнего заявления руководителя фракции «Мой шаг» Лилит Макунц о том, что все граждане Армении уполномочили их решить вопрос Конституционного суда, Наира Зограбян отметила, что никакая политическая сила не имеет право говорить от имени всего народа.
«Я тоже гражданка Республики Армения и я никому не давала мандат на решение вопроса Конституционного суда. Более того, я считаю, что в нашей стране есть более важные вопросы, чем искусственно внесенный в повестку этот вопрос. У нас нет проблем с той или иной личностью и мы сделаем все возможное, чтобы установить в стране верховенства закона», - отметила Наира Зограбян.