Արարատ Միրզոյանի և Ֆելիքս Թոխյանի հանդիպման վերաբերյալ տեղեկության իսկությունը ստուգելու նպատակով դիմել եմ ԱԺ նախագահին, ԱԱԾ ՊՊԾ-ին. Արսեն Բաբայան
04/02/2020 17:10
Իրավապաշտպան Արսեն Բաբայանը ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել՝ հայտնելով, որ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի և ՀՀ ՍԴ դատավոր Ֆելիքս Թոխյանի միջև կայացած հանդիպման վերաբերյալ՝ մամուլում տարածված տեղեկությունը ճշտելու համար դիմել է ՀՀ ԱԺ նախագահին, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարին և ՀՀ ԱԱԾ ՊՊԾ-ին:
«Մամուլի առանձին միջոցներով այսօր հրապարակվել է տեղեկություն այն մասին, որ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՀՀ ՍԴ դատավոր Ֆելիքս Թոխյանի հետ և նրան համոզել, որպեսզի վերջինս վաղաժամկետ թոշակի անցնելու դիմում ներկայացնի:
Նշված տեղեկության իսկությունը ստուգելու և անհրաժեշտ վերլուծություններ իրականացնելու նպատակով գրավոր հարցմամբ դիմել եմ ՀՀ ԱԺ նախագահին, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարին և ՀՀ ԱԱԾ ՊՊԾ-ին:
Ստորև ներկայացնում եմ հարցման բովանդակությունը․
1. Արդյոք ՀՀ ՍԴ դատավոր Ֆելիքս Թոխյանը վերջին 20 օրերի ընթացքում այցելել է ՀՀ Ազգային ժողով: Եթե այցելել է, ապա հայտնեք՝ ում հրավերով, ինչ նպատակով և քանի անգամ, ում հետ է ունեցել հանդիպումներ՝ նշելով կոնկրետ օրերը և ժամերը:
2.Ինչ նպատակով և ում նախաձեռնությամբ է ՀՀ ՍԴ դատավոր Ֆելիքս Թոխյանը վերջին 20 օրերի ընթացքում հանդիպել (նշել հանդիպման օրերը և ժամերը) ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ:
3. Բացի ՀՀ ՍԴ դատավոր Ֆելիքս Թոխյանից ՀՀ ՍԴ մյուս դատավորները վերջին 20 օրերի ընթացքում արդյոք այցելել են ՀՀ Ազգային ժողով: Եթե այցելել են, ապա հայտնեք, թե ՀՀ ՍԴ` որ դատավորները, ինչ նպատակով և քանի անգամ, ում հետ են ունեցել հանդիպումներ՝ նշելով կոնկրետ օրերը և ժամերը:
4. Բացի ՀՀ ՍԴ դատավոր Ֆելիքս Թոխյանից ՀՀ ՍԴ մյուս դատավորները վերջին 20 օրերի ընթացքում արդյոք հանդիպել են ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին (առանձին-առանձին նշել դատավորների անուն ազգանունները և հանդիպման օրերն ու ժամերը), ում նախաձեռնությամբ և ինչ նպատակով:
Ակնկալում եմ, որ գրավոր հարցման պատասխանը կստանամ «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքով սահմանված ժամկետում», - գրել է Արսեն Բաբայանը։

Арсен Бабян обратился для выяснения достоверности информации о встрече Арарата Мирзояна и Феликса Тохяна к председателю парламента, в Службу государственной охраны СНБ
04/02/2020 18:47
Правозащитник Арсен Бабаян сообщил на своей странице в Facebook, что обратился для уточнения распространенной в прессе информации о встрече спикера парламента Арарата Мирзояна с судьей Конституционного суда Феликсом Тохяном к председателю Национального Собрания, руководителю аппарата парламента и в Службу государственной охраны СНБ.
«В отдельных средствах массовой информации сегодня была опубликована информация о том, что председатель Национального Собрания Арарат Мирзоян встречался с судьей Конституционного суда Феликсом Тохяном и уговаривал его подать заявление о досрочном выходе на пенсию.
Чтобы проверить достоверность этой информации и сделать необходимый анализ, я обратился с письменным запросом к председателю Национального Собрания, руководителю аппарата парламента и в Службу государственной охраны СНБ.
Ниже представляю содержание запроса:
1. Посещал ли в течение последних 20 дней судья Конституционного суда Армении Феликс Тохян Национальное Собрание? Если да, то сообщите (указав конкретную дату и время), по чьему приглашению, с какой целью, сколько раз и с кем встречался?
2.С какой целью и по чьей инициативе судья Конституционного суда Армении Феликс Тохян в течение последних 20 дней встречался с председателем Национального Собрания Араратом Мирзояном (указать дату и время встреч)?
3. Кроме судьи КС Феликса Тохяна, посещали ли другие судьи Конституционного суда в течение последних 20 дней Национальное Собрание? Если посещали, то сообщите (указав конкретную дату и время), какие судьи КС, с какой целью, сколько раз и с кем встречались?
4. Кроме судьи КС Феликса Тохяна, встречались ли другие судьи Конституционного суда в течение последних 20 дней с председателем Национального Собрания Араратом Мирзояном (укажите по отдельности имена и фамилии, дату и время встреч), по чьей инициативе и с какой целью?
Ожидаю, что ответ на письменный запрос будет предоставлен в установленный законом «О свободе информации» срок», - написал Арсен Бабаян.