Մահացել է Քենիայի նախկին նախագահը
Քենիայի նախկին նախագահ Դանիել արապ Մոին մահացել է 95 տարեկանում, հայտնում է տեղական «Citizen TV» հեռուստաալիքը՝ հղում անելով նախկին նախագահի մամուլի քարտուղար Լի Նժիրուին:
«Մոին Նայրոբիի հիվանդանոցում էր 2019 թվականի հոկտեմբեր ամսից և մինչև կյանքի վերջին օրը չէր լքել հաստատությունը», - հայտարարել է Նժիրուն՝ ավելացնելով, որ նախկին նախագահի առողջությունը վերջին երեք տարվա ընթացքում անընդհատ վատթարանում էր:
Հեռուստաալիքը հայտնում է, որ Մոիի մահվան մասին երեքշաբթի առավոտյան պաշտոնապես հայտարարել էր նաև երկրի ներկայիս նախագահ Ուհուրու Քենիաթան:
Դանիել արապ Մոին ստանձնել էր Քենիայի նախագահի պաշտոնը երկրի նախորդ առաջնորդ Զոմո Քենիաթայի մահից հետո և աշխատել մինչև 2002 թվականը, երբ նախագահական ընտրություններում հաղթանակ էր տարել նրա մրցակից Մվայի Կիբակուն:

Умер экс-президент Кении Дэниэл арап Мои
Бывший президент Кении Дэниэл арап Мои скончался в возрасте 95 лет, сообщает местный телеканал Citizen TV со ссылкой на пресс-секретаря экс-президента Ли Нжиру.
"Мои находился в больнице Найроби с октября 2019 года и не покидал учреждения до своей кончины", - заявил Нжиру, добавив, что последние три года здоровье экс-президента постоянно ухудшалось.
Телеканал сообщает, что о смерти Мои также во вторник утром официально объявил действующий президент страны Ухуру Кениата.
Дэниэл арап Мои вступил в должность президента Кении после смерти предыдущего лидера Джомо Кениаты и работал до 2002 года, когда на президентских выборах победил его соперник Мваи Кибаки.