Պաղեստինը հայտարարել է ապառազմականացված պետություն դառնալու պատրաստակամության մասին
Պաղեստինը կհամաձայնվի ապառազմականացման միայն այն դեպքում, եթե պահպանվեն բոլոր մյուս պայմանները, ներառյալ՝ լիովին անկախ պաղեստինյան պետության ստեղծումը, հայտարարել է ՌԴ-ում Պաղեստինի դեսպան Աբդել Հաֆիզ Նոֆալը:
«Մեզ համար խնդիր չէ ապառազմականացված պետություն դառնալը, ճիշտ ընկալմամբ, եթե կա լուրջ պայմանավորվածություն երկու պետությունների ստեղծման վերաբերյալ, եթե մեր ժողովրդի բոլոր պահանջները կյանքի կոչվեն», - ասել է դեսպանը՝ Ռուսաստանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Երբ մեր նախագահն ասել է այդ մասին, դա չի նշանակել, որ մենք ինչ-որ բանի մեջ զիջում ենք Միացյալ Նահանգներին: Մեր նախագահն ասել է, որ միայն բոլոր մյուս պայմանների պահպանման դեպքում, երբ մենք ունենք անկախ պետություն, այն կարող է ապառազմականացվել», - ընդգծել է նա:

Палестина заявила о готовности стать демилитаризованным государством
Палестина согласится на демилитаризацию, только при выполнении остальных условий, в том числе создании полностью независимого палестинского государства, заявил посол Палестины в РФ Абдель Хафиз Нофаль.
"Для нас не проблема стать демилитаризованным государством, в правильном понимании, если будет серьёзное соглашение о создании двух государств, если будут реализованы все требования нашего народа", - сказал посол на пресс-конференции в МИА "Россия сегодня".
"Когда наш президент сказал об этом, это не значит, что мы уступаем в чем-то США. Наш президент сказал, что только при выполнении всех остальных условий, когда у нас будет независимое государство, оно может быть демилитаризовано", - подчеркнул он.