Թրամփը հաղթել է Այովայում հանրապետականների կոկուսում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաղթել է Այովայում հանրապետականների կոկուսում, հայտնում է Հանրապետական կուսակցության տեղական բաժանմունքը:
Ընդհանուր առմամբ, կոկուսում (ընտրողների ժողով) քվեարկել է 31 հազար 386 մարդ: Թրամփը ստացել է 30,5 հազար ձայն կամ ձայների 97 տոկոսը: Ուիլյամ Ուելդը ստացել է 401 ձայն, Ջո Ուոլշը` 341, իսկ մնացած թեկնածուները` միասին վերցրած 144 ձայն:
Փաստացի փրայմերիզում Թրամփի մրցակիցներն են Մասաչուսեթս նահանգի նախկին նահանգապետ Բիլ Ուելդը, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախկին պատգամավոր Ջո Ուոլշը և գործարար Ռոկի դե լա Ֆուենտեն, սակայն նրանք ակտիվ քարոզարշավ չեն անցկացնում և չեն հավակնում հաղթանակի:

Трамп победил на кокусах Республиканской партии в Айове
Президент США Дональд Трамп победил на кокусах республиканцев в Айове, сообщило местное отделение Республиканской партии.
В общей сложности на кокусах (собраниях избирателей) у республиканцев проголосовало 31 тысяч 386 человек. Трамп получил 30,5 тысячи голосов, или 97%. Уильям Уэлд получил 401 голос, Джо Уолш - 341, а все остальные кандидаты — 144 голоса вместе.
Формально у Трампа есть соперники в сезоне праймериз - бывший губернатор Массачусетса Билл Уэлд, бывший депутат палаты представителей Джо Уолш и бизнесмен Роки де ла Фуэнте, но активной кампании они не ведут и реально на победу не претендуют.