Մեծ Բրիտանիայում մինչև 2035 թվականը կարգելեն բենզինային, դիզելային և հիբրիդային ավտոմեքենաների վաճառքը
04/02/2020 19:44
Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները մտադիր են մինչև 2035 թվականն արգելել բենզինով և դիզելով աշխատող շարժիչներով նոր ավտոմեքենաների և հիբրիդային ավտոմեքենաների վաճառքը, ասված է Միացյալ Թագավորության վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի աշխատակազմի տարածած հայտարարության մեջ:
«Ներկայացնելով արտանետումների կրճատման ուղղությամբ Մեծ Բրիտանիայի անհետաձգելի գործողությունները՝ կառավարությունը նախատեսում է բենզինով և դիզելով աշխատող շարժիչներով նոր ավտոմեքենաների և միկրոավտոբուսների վաճառքին վերջ դնել ավելի շուտ՝ մինչև 2035 թվականը, նաև առաջին անգամ հիբրիդային (ավոտմեքենաների) ներառել (արգելվածների ցուցակում)», - նշված է Դաունինգ-սթրիթի հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները պատրաստվում էին այդ արգելքը սահմանել հինգ տարի ավելի ուշ՝ 2040 թվականին, իսկ հիբրիդային ավտոմոբիլների մասին խոսք չէր եղել:
Լոնդոնը մտադիր է իրականացնել աշխարհում բնապահպանության ամենախիստ օրենքներից մեկը՝ մինչև 2050 թվականը ջերմոցային գազերի արտանետումները հասցնելով զրոյի:

В Британии намерены запретить продажу бензиновых, дизельных и гибридных машин к 2035 году
Британские власти намерены к 2035 году запретить продажу на территории страны новых автомобилей с бензиновыми и дизельными двигателями, а также гибридных машин. Об этом говорится в заявлении, распространенном канцелярией премьер-министра Соединенного Королевства Бориса Джонсона.
"Демонстрируя безотлагательные действия Великобритании по сокращению выбросов, правительство планирует положить конец продаже новых автомобилей и микроавтобусов с бензиновыми и дизельными двигателями еще раньше, к 2035 году, а также впервые включить гибридные [автомобили в список запрещенных]", - отмечается в сообщении Даунинг-стрит.
Ранее британские власти собирались ввести этот запрет на пять лет позже, к 2040 году, а о гибридных автомобилях речи не велось.
При помощи подобных мер Лондон намерен воплотить в жизнь один из самых жестких законов по защите экологии в мире, сведя к 2050 году выбросы парниковых газов к нулю. Соответствующая законодательная инициатива была внесена в национальный парламент еще в июне прошлого года.