Իրավական անարխիային, այնուամենայինիվ, ընթացք է տրվում. Գոհար Մելոյան
Իրավիճակը բավականին զվարճալի կլիներ, եթե այսքան վտանգավոր չլիներ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը:
«Իրավական անարխիային, այնուամենայինիվ, ընթացք է տրվում !
Փաստորեն, ենթադրություններս ճշգրիտ էին։ «Իմ քայլը» խմբակցության մի խումբ պատգամավորների նախաձեռնությամբ շրջանառության մեջ դրվեց «Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունում փոփոխություն կատարելու մասին» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔԸ։
Այո, սխալ չեք կարդում, Սահմանադրության փոփոխությունները կատարում են ՕՐԵՆՔԻ նախագծով. սա իրավական տեխնիկայի հերթական «գլուխգործոցն» է։
Նախորդիվ ներկայացված սահմանադրական օրենքների նախագծերում ևս այնքան բազմազան էին «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքի պահանջների խախտումները, որ անիմաստ համարեցի անգամ դրանց անդրադառնալը, բայց ամեն հաջորդ անգամ իրավիճակն ավելի է «կատարելագործվում»։
Բովանդակությանն անդրադառնալը թերևս կրկին կարելի է ավելորդ համարել։ Ինչպես նախորդիվ ներկայացրել էի՝ նկատի ունենալով իշխող ուժի գործողությունների իրավական «տրամաբանությունը», փոփոխություն է առաջարկվում Սահմանադրության անցումային դրույթ հանդիսացող 213-րդ հոդվածում, հետևյալ բովանդակությամբ՝ «Մինչեւ Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի նախագահի եւ անդամների պաշտոնավարումը դադարում է։»։
Այսինքն՝ նոր կարգավորում են ուզում սահմանել Սահմանադրության արդեն իսկ գործող և ուժի մեջ մտած գլխի համար, ինչը, նախ՝ անգամ հասարակ տրամաբանության շրջանակներում չի տեղավորվում, ապա իրավական տեխնիկայի, իրավամեկնաբանման կանոնների համատեքստում փոփոխության ենթակա չէ, և 213-րդ հոդվածի 1-ին նախադասությունն արդեն իսկ սպառել էր իրեն նախկինում Սահմանադրության կոնկրետ դրույթների իրականացումն ապահովելուց հետո, բայց բնական է, որ ցանկացած նախազգուշացում ապարդյուն է, և իրավական պետության սկզբունքներն այլևս արդիական չեն մեր պետության համար։
Շատ կցանկանայի տեղեկանալ, թե ով է այս իրավական «գլուծգործոցները» մշակողը։ Նման հմտություններով մասնագետի՝ անգամ ԱԺ աշխպատակազմի իրավական փորձաքննության բաժնում առաջին կարգի մասնագետ աշխատելը պետք է հարցականի տակ դրվեր», - գրել է նա։

Правовой анархии дан старт – Гоар Мелоян
Ситуация была бы довольно смешной, если бы не была столь опасной, написала на своей странице в Facebook специалист по конституционному праву Гоар Мелоян.
«Правовой анархии, тем не менее, дан старт!
Фактически, мои предположения были точными. По инициативе группы депутатов фракции «Мой шаг» введен в обращение ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ «О внесении изменений в Конституцию Республики Армения».
Да, не ошибаетесь, изменения в Конституцию вносятся проектом ЗАКОНА: это очередной «шедевр» правовой техники.
Нарушения требований закона «О нормативно-правовых актах» в представленных ранее проектах конституционных законов были столь многообразными, что я посчитала даже бессмысленным обращаться к ним, однако в каждый следующий раз ситуация «усовершенствуется» еще больше.
Пожалуй, говорить о содержании, можно считать снова излишним. Как представляла ранее, учитывая правовую «логику» действий правящей силы, предлагается внести изменение статью 213 Заключительных и переходных положений Конституции, со следующим содержанием: «Срок пребывания в должности председателя и членов Конституционного Суда, назначенных до вступления в силу Главы 7 Конституции, прекращается».
То есть, хотят установить новое регулирование в уже действующей и вступившей в силу главе Конституции, что не только не укладывается в рамки простой логики, но не подлежит изменению в контексте правовой техники, правил интерпретации права и 1-е предложение статьи 213 уже исчерпало себя после обеспечения реализации конкретных положений Конституции в прошлом. Но естественно, любое предупреждение тщетно и принципы правового государства более не актуальны для нашего государства.
Очень хотела бы узнать, кто разработал этот правовой «шедевр». Работа специалиста с такими навыками даже в отделе правовой экспертизы Национального собрания в качестве специалиста первого класса должна быть поставлена под вопрос», - написала Гоар Мелоян.