ԱՄՆ-ը դադարեցնում է Թուրքիայի հետ գաղտնի հետախուզական ծրագիրը
Միացյալ Նահանգները կասեցրել է Թուրքիայի հետ անօդաչուների օգտագործմամբ գաղտնի ռազմական հետախուզության համագործակցության ծրագիրը, որն ուղղված էր քրդական կազմավորումների դեմ, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին:
Գործակալության աղբյուրների համաձայն՝ ծրագիրն անորոշ ժամանակով դադարեցնելու ԱՄՆ որոշումը կայացվել է ի պատասխան անցյալ տարվա հոկտեմբերին Սիրիա թուրքական ներխուժման:
«ԱՄՆ-ի մի քանի պաշտոնյաներ, անանունության պայմանով, նշել են, որ Միացյալ Նահանգները դադարեցրել են հետախուզական հառաքելություններն անցած տարվա վերջին ընդդեմ Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԲԿ), որը Միացյալ Նահանգներն ու Թուրքիան դասում էին որպես ահաբեկչական կազմակերպություն», - գրում է Reuters- ը:
Գործակալության տվյալով՝ ԱՄՆ զինված ուժերը հետախուզական թռիչքներ են իրականացրել Թուրքիայում «Ինջիրլիք» ռազմական ավիաբազայից՝ օգտագործելով անօդաչու ինքնաթիռներ:

США приостановили секретную разведывательную программу с Турцией
США приостановили секретную военно-разведывательную программу сотрудничества с Турцией с использованием беспилотников, которая была направлена против формирований курдов, сообщает агентство Рейтер со ссылкой на источники.
По словам источников агентства, решение США о приостановлении действия программы на неопределенный срок было принято в ответ на вторжение Турции в Сирию в октябре прошлого года.
"Несколько американских чиновников на условиях анонимности заявили, что Соединенные Штаты в конце прошлого года прекратили проведение миссий по сбору разведывательных данных, направленные против Рабочей партии Курдистана (РПК), которую США и Турция классифицируют как террористическую организацию", - пишет Рейтер.
Согласно агентству, военные США выполняли разведывательные полеты с военной авиабазы Инджирлик в Турции, используя невооруженные беспилотники.