Փաշինյանը քլունգն առած քանդում է Արցախի միասնությունը. Դավիթ Շահնազարյան
Եթե ընտրությունների արդյունքում Արցախի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնի որևէ անձնավորություն, ով լինելու է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հլու-հնազանդ կամակատարը, վտանգները շատ մեծ են լինելու։ Եթե Նիկոլ Փաշինյանին հաջողվի այնտեղ իր մանկլավիկ նախագահն ունենալ, կասկած չունենաք, որ Արցախում բազմապատիկ ճնշումներ են սկսվելու, «Արցախը մեծ փոփոխությունների նախաշեմին» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց ԱԱԾ նախկին տնօրեն Դավիթ Շահնազարյանը։
«Եթե նման բան լինի, նոր նախագահն Արցախն ինքնամեկուսացնելու է բանակցային գործընթացից, և չեմ բացառում, որ Արցախի նախագահի և ԼՂՀ ադրբեջանական համայնքի միջև սկսվեն ուղղակի պաշտոնական շփումներ. ամեն ինչ գնում է դրան։ ՀՀ իշխանությունը նպատակաուղղած տարանջատում է մտցնում Արցախի հասարակության մեջ։ Փաշինյանը քլունգն առած քանդում է Արցախի միասնությունը», - ասաց բանախոսը։
Դավիթ Շահնազարյանը միաժամանակ շեշտեց՝ բանակցային գործընթացը նկատելիորեն ինտենսիվացել է։ Առաջին պատճառն, ըստ նրա, աշխարհաքաղաքական զարգացումներներն են։ Գործոններից մյուսն էլ Արևմուտքի վախն է՝ Փաշինյանի վարկանիշի սրընթաց նվազելու առնչությամբ։
«Փաշինյանը հերթական անգամ հարվածում է Արցախի ինքնորոշմանը։ Ինքնորոշումը պետք է ընդունելի լինի բացաապես Արցախի քաղաքացիների համար», - իր խոսքն ամփոփեց բանախոսը։

Пашинян, взяв в руки кирку, разрушает единство в Арцахе – Давид Шахназарян
«Если в результате выборов в Арцахе пост президента займет человек, покорно исполняющий волю премьер-министра Армении Никола Пашиняна, то угрозы будут очень серьезными. Если Николу Пашиняну удастся иметь там своего шестерку президента, то не сомневайтесь, что в Арцахе начнется во сто крат больше давление», - заявил сегодня бывший директор Службы национальной безопасности Армении Давид Шахназарян в ходе обсуждения по теме «Арцах в преддверие больших изменений. Внешняя и внутренняя безопасность».
«Если произойдет подобное, новый президент изолирует Арцах от переговорного процесса, и я не исключаю, что между президентом Арцаха и так называемой азербайджанской общиной НКР начнутся официальные контакты. Все идет к этому. Власть Армении целеустремленно разделяет общество в Арцаха. Пашинян, взяв в руки кирку, разрушает единство Арцаха», - сказал Давид Шахназарян.
Он отметил также, что переговорный процесс ощутимо интенсифицировался. По его словам, прежде всего, причина этого в геополитических развитиях. Другой из факторов – страх Запада по поводу резкого падения рейтинга Никола Пашиняна.
«Никол Пашинян в очередной раз наносит удар по самоопределению Арцаха. Самоопределение должно быть приемлемым исключительно для граждан Арцаха», - резюмировал Давид Шахназарян.