Հարավային Կորեան 3 մլրդ դոլար է հատկացնելու կորոնավիրուսի դեմ պայքարելու համար
Կորեայի Հանրապետությունը ստեղծելու է 3 մլրդ դոլարի չափով պահուստային հիմնադրամ, նաև ընդլայնում է պայքարի միջոցառումները 2019-nCOV կորոնավիրուսի դեմ: Այդ մասին չորեքշաբթի հայտարարել է երկրի վարչապետ Չոն Սե Գյունը՝ ելույթ ունենալով կառավարության, իշխող կուսակցության և նախագահի վարչակազմի անդամների խորհրդակցությունում:
Նախարարական կաբինետի ղեկավարը նշել է, որ առաջիկայում կարող է ընդլայնվել Հարավային Կորեա օտարերկրացիների մուտքի արգելքը, իսկ կորոնավիրուսի առկայության ստուգում կանցնեն արտասահմանից երկիր վերադարձող բոլոր քաղաքացիները:
Կորեայի Հանրապետությունում չորեքշաբթիի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակման 18 դեպք է գրանցվել: Կարանտինում է գտնվում 129 մարդ, ևս 1,3 հազար հոգի կորոնավիրուսի առկայության ստուգում Է անցնում:

Южная Корея выделит $3 млрд на борьбу с коронавирусом
Республика Корея создаст резервный фонд в размере $3 млрд, а также расширит меры по борьбе с коронавирусом 2019-nCoV. Об этом заявил в среду премьер-министр страны Чон Се Гюн на совещании членов правительства, правящей партии и администрации президента.
Глава кабинета отметил, что в ближайшее время может быть расширен запрет на въезд в Южную Корею иностранцев, а проверку на вирус будут проходить все возвращающиеся из-за рубежа граждане страны. В настоящее время это правило касается только въезжающих из Китая.
"Правительство тщательно готовится к возможному дальнейшему распространению вируса и ищет выход из сложившейся ситуации", - сказал Чон Се Гюн.
На совещании принято решение выделить порядка $3 млрд в резервный фонд с целью финансирования карантинных мероприятий и поддержки предприятий, пострадавших от вспышки вируса.
По состоянию на среду в Республике Корея зарегистрировано 18 случаев заражения коронавирусом. В карантине находятся 129 человек, еще 1,3 тыс. проверяют на заболевание.