Նախագիծը չի կարող դրվել հանրաքվեի, քանի դեռ չի ընդունվել առաջին ընթերցմամբ և չի ստացել ՍԴ դրական եզրակացությունը. Մակինյան
06/02/2020 14:56
Փաստաբան Ամրամ Մակինյանը խնդրում է նայել «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածը։
«Դրա համաձայն՝ սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծն Ազգային ժողովում քննարկվում է երկու ընթերցմամբ։ Առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց (անհրաժեշտ է 88 կողմ ձայն) և Սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո միայն Ազգային ժողովը կարող է քննարկել նշված նախագիծն ընդունելու/հանրաքվեի նշանակելու հարցը։ Քանի դեռ սահմանադրական փոփոխության նախագիծը չի ընդունվել առաջին ընթերցմամբ և չի ստացել սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունը, այն չի կարող դրվել հանրաքվեի։
Դադարեցրեք այս իրավական խեղկատակությունը։
Այն ամբողջությամբ հակասում է թե Սահմանադրությանը, թե «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածին»,-Facebook-յան իր էջում գրել է Ամրամ Մակինյանը։

Draft on constitutional amendments cannot be put to referendum without adoption in first reading and positive conclusion of the CC: Amram Makinyan
06/02/2020 15:07
Lawyer Amram Makinyan asks to view the Article 86 of the NA Regulation constitutional law.
He said according to it, the draft on constitutional amendments must be discussed at the NA in two readings.
“For being adopted in the first reading 88 votes are necessary and only after receiving the positive conclusion of the Constitutional Court the NA may discuss whether to adopt or put the issue to referendum. Stop this legal mockery. It completely contradicts both the Constitution and Article 86 of the NA Regulation constitutional law,” Makinyan wrote on Facebook.