Նախագիծը չի կարող դրվել հանրաքվեի, քանի դեռ չի ընդունվել առաջին ընթերցմամբ և չի ստացել ՍԴ դրական եզրակացությունը. Մակինյան
06/02/2020 14:56
Փաստաբան Ամրամ Մակինյանը խնդրում է նայել «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածը։
«Դրա համաձայն՝ սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծն Ազգային ժողովում քննարկվում է երկու ընթերցմամբ։ Առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց (անհրաժեշտ է 88 կողմ ձայն) և Սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո միայն Ազգային ժողովը կարող է քննարկել նշված նախագիծն ընդունելու/հանրաքվեի նշանակելու հարցը։ Քանի դեռ սահմանադրական փոփոխության նախագիծը չի ընդունվել առաջին ընթերցմամբ և չի ստացել սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունը, այն չի կարող դրվել հանրաքվեի։
Դադարեցրեք այս իրավական խեղկատակությունը։
Այն ամբողջությամբ հակասում է թե Սահմանադրությանը, թե «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածին»,-Facebook-յան իր էջում գրել է Ամրամ Մակինյանը։

Проект не может быть вынесен на референдум пока не принят в первом чтении и не получил положительное заключение Конституционного суда – Амрам Макинян
06/02/2020 15:51
Адвокат Амрам Макинян просит просмотреть статью 86 конституционного закона «Регламент Национального Собрания».
«Согласно этой статье, проект внесения изменений в Конституцию рассматривается в Национальном Собрании в двух чтениях. После принятия проекта в первом чтении (необходимо 88 голосов за) и получения положительного заключения Конституционного суда Национальное Собрание может обсудить вопрос принятия/вынесения на референдум данного законопроекта.
До тех пор пока проект внесения изменений в Конституцию не принят в первом чтении, он не может быть вынесен на референдум.
Прекратите этот правовой балаган.
Он полностью противоречит и Конституции, и статье 86 конституционного закона "Регламент Национального Собрания"», - написал на своей странице в Facebook Амрам Макинян.