Մենք ի վիճակի ենք ազատ, արդար, թափանցիկ հանրաքվե կազմակերպել. «Իմ քայլի» պատգամավոր
Ավելի իրավական մեթոդ, քան հանրաքվեն է, աշխարհը չի հորինել։ Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, և հանրաքվեից ավելի ժողովրդավարական և իրավական մեթոդ, աշխարհը դեռևս չի հնարել, լրագրողնրի հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանն՝ անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի նախագահին պաշտոնից հեռացնելու օրինագիծը հանրաքվեի դնելու հարցին։
Դիտարկմանը՝ եթե որոշումը հանրաքվեով չընդունվի, ի՞նչ է լինելու, Հովակիմյանը պատասխանեց՝ նշանակելու է, որ ժողովուրդն իր կամքն արտահայտեց։
«Կարևորը ժողովրդի կարծիքը հարցնելն է։ Բոլոր հարցերի պատասխանը ժողովուրդը հանրաքվեի ժամանակ կտա։ Համոզված եղեք՝ ազատ, արդար, թափանցիկ հանրաքվե մենք ի վիճակի ենք կազմակերպել», - ասաց Հովակիմյանը։

Мы в состоянии организовать свободный, прозрачный референдум – депутат фракции «Мой шаг»
«Более правового метода, чем референдум, в мире не придумано. В Республике Армения власть принадлежит народу и более демократического и правового метода, чем референдум, в мире еще не придумано», - заявил сегодня в беседе с журналистами депутат парламента от фракции «Мой шаг» Ваагн Овакимян, касаясь вопроса вынесения на референдум законопроекта об отстранении от должности председателя Конституционного суда Армении.
На вопрос, что будет, если на референдуме не будет принято решение, Ваагн Овакимян ответил, что это будет означать – народ выразил свою волю.
«Важно спросить мнение народа. Народ ответит на все вопросы во время референдума. Будьте уверены, мы в состоянии организовать свободный, прозрачный референдум», - сказал Ваагн Овакимян.